Hegemonya ve uluslararası örgütler arasındaki bağlantı: Irak Savaşları örneğinde Amerikan hegemonyası ve Birleşmiş Milletler
The nexus between hegemony and international institutions: The us hegemony and the UN in the case of Gulf Wars
  1. Tez No: 394643
  2. Yazar: ÖZGÜN TURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEZEN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
2003 yılındaki Irak savaşı Amerikan'ın çok taraflı dış politikadan tek taraflı dış politikaya geçişinin dramatik bir işaretidir. Bahsedilen bu dönüşüm 1970lerde hegemonik dünya sisteminin temelindeki değişimden kaynağını almakta ve Birleşmiş Milletlerin (BM), hem Amerikan hegemonyasının bir aracı olarak, hem de uluslararası politikadaki bağımsız yapısını açıkça etkilemektedir. ABD hegemonyası ve BM arasındaki bu karşılıklı ilişkiyi anlamak için, bu tez Irak Savaşlarının tarihsel sürecini Gramsici hegemonya teorileri ve kurumsalcı yaklaşımlar çerçevesinde yorumlayacaktır. Çalışma ABD hegemonyası ve BM arasındaki karşılıklı etkileşimi analiz ederek, BM'nin uluslararası politikadaki güncel etkisizliğini sistemsel bir kavrayışla açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Gulf War of 2003 was a signature that underlines the dramatic change of the US foreign policy from multilateral to unilateral. This aforementioned transformation was stemmed from the change in the base of the hegemonic world order in the 1970s and directly affects both the role of the United Nations (UN) as a tool of the US hegemony and as an emergent actor in international politics. To understand the reciprocal relation between the US hegemony and the UN, this thesis will interpret the historical context of the Gulf Wars within the framework of Gramscian hegemony theories and institutionalism theories. The study analyzes the interplay between the US hegemony and the UN in order to explain current ineffectiveness of the UN in international politics with a systemic understanding.