Cox'çu hegemonya teorisinde uluslararası örgütler ve Türkiye uluslararası para fonu ilişkileri
International organizations in coxian theory of hegemony and Türkiye international monetary fund relations
  1. Tez No: 823726
  2. Yazar: AKIN DALBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Türkiye ve Uluslararası Para Fonu (IMF) arasındaki ilişkiler uzun bir geçmişe dayanmaktadır. Bu geçmiş IMF'nin özellikle 1980 sonrasında Türkiye ekonomisinde çok belirleyici bir rol oynamaya başlaması ile birlikte pek çok tartışmaya konu olmuştur. Ancak bu tartışmalar Türkiye-IMF ilişkilerini salt ekonomi çerçevesinde ele almış, siyasi boyutlarını göz ardı etmiştir. Robert Cox'un, Gramsci'den hareketle uluslararası ilişkilere kazandırdığı teori konunun siyasi boyutlarının bu tartışmalara dâhil edilebilmesi açısından önemli bir metodolojik araç sunmaktadır. Türkiye ile IMF arasındaki ilişkilerin temeli, Soğuk Savaş'ın başladığı tarihlerde kurulan Amerikan hegemonyası ve Türkiye'nin Batı'ya yöneldiği siyasi atmosferde şekillenmiştir. Bu bakımdan 1980 sonrası Türkiye-IMF ilişkilerinin sağlıklı bir tarihsel çözümlemesi salt ekonomik nitelikli kavrayışların ötesine geçilerek konunun ekonominin yanında siyasi bir bağlama da oturtulmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı böyle bir bağlam içinde Türkiye-IMF ilişkilerinin politik ekonomisini II. Dünya Savaşı sonrasında dünya ekonomik dönüşümü ile ilişki içerisinde ve Cox'un ortaya attığı teorik çerçeveyi kullanarak incelemektir.
Özet (Çeviri)
Relations between Türkiye and the International Monetary Fund (IMF) have a long history. This history has been the subject of many debates, especially since the IMF started to play a decisive role in the Turkish economy after 1980. However, these debates have dealt with Türkiye-IMF relations solely within the framework of economics and ignored their political dimensions. Robert Cox's Gramsci-based theory of international relations provides an important methodological tool to include the political dimensions of the issue in these debates. The foundation of relations between Türkiye and the IMF was shaped by the American hegemony established at the beginning of the Cold War and the political atmosphere in which Türkiye turned towards the West. In this respect, a sound historical analysis of post-1980 Türkiye-IMF relations requires going beyond purely economic insights and placing the issue in a political context as well as an economic one. The aim of this study is to examine the political economy of Türkiye-IMF relations in such a context, in relation to the post-World War II world economic transformation and using the theoretical framework put forward by Cox.