21. yüzyılda ulusal güvenliğin sağlanmasında ekonomik istihbaratın rolü
The role of economic intelligence in providing national security in the 21st century
- Tez No: 314023
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA YARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle başlayan dönemde yaşanan gelişmeler her alanda olduğu gibi güvenlik çalışmaları alanında da değişikliklerin yaşanmasına neden olmuştur. İki kutuplu dünya düzeni çökmüş, ABD'nin hegemonya olduğu çok kutuplu yeni bir uluslararası yapı oluşmuştur.21. yüzyılda yaşanan bu gelişmeler güvenlik alanında yeni aktörlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Uluslararası örgütler (BM, NATO gibi), çok uluslu şirketler, medya, düşünce kuruluşları bu aktörlerin en önemlilerindendir. Bu yeni dönemde güvenlik çalışmalarının sadece askeri boyutuyla ilgilenmenin yetersiz olduğu kabul edilmiş ve askeri güvenliğin yanında ekonomik, sosyal, siyasi ve çevresel güvenlik çalışmalarına ağırlık verilmiştir.Yeni dönemin en önemli unsurlarından biri de küreselleşmedir. Küreselleşmenin dayatmaları karşısında ulusal güvenlik algısında değişimlerin yaşanması da kaçınılmaz olmuştur. Sınırların ortadan kalkmasını öngören küreselleşme, ulusal güvenlik algısının sınır güvenliğinin sağlanmasının ötesine geçmesine neden olmuştur. Özellikle ekonomik alanda güvenliğin tesis edilmesi öncelikli hale gelmiştir.Ekonomik güvenliğin sağlanması ancak ekonomik istihbarat faaliyetleri ile mümkün olmaktadır. Bilim ve teknolojideki gelişmelere paralel olarak ekonomik istihbarat faaliyetleri de farklılaşmaktadır. Endüstriyel casusluk ve ekonomik casusluk faaliyetleri giderek artmaya başlamış, ekonomik güvenliğin sağlanması zorlaşmıştır. Dolayısıyla ekonomik istihbaratın önemi artmıştır.Bu çalışma, 21. yüzyılda ulusal güvenliğin tesis edilmesinde ekonomik istihbarat faaliyetlerinin ne derece önemli olduğunu belirlemek için yapılmıştır. Soğuk Savaş sonrası dönemde güvenlik algısında yaşanan değişimler irdelenmiş, yeni anlayış çerçevesinde ulusal güvenlik kavramı açıklanmıştır. Ulusal güvenlik ile ekonomi arasındaki bağlantı istihbarat faaliyetleri düzeyinde incelenmiş, ekonomiye yönelik tehditlere değinilmiştir. Konunun daha iyi kavranması için ekonomik istihbarat alanında ileri düzeyde olan bazı ülkelerin ekonomik istihbarat sistemlerinde de bahsedilerek çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Post-Cold War period developments caused changes on security studies like all other areas. Bi-polar system collapsed and new international structure was built with USA hegemony in it.These developments lived during 21st century also maintained new actors? appearance in the area of security such as mainly; international organisations (UN, NATO, etc.), multinational companies, mass media, and think-tank organisations. In this new period of time, it is accepted that military dimension of the studies is not enough to deal with only, so focused on economical, social, political and environmental security studies additionaly.Globalisation is one of the main elements of the new era. It is unavoidable to get rid of the changes on national security phenomenon because of the insistence of globalisation. Globalisation predicts to abolish the boundaries and extends the security perception beyond the act of providing border protection. Particularly, building security in economical area gains priority by the way.Maintaining economical security is only possible as far as economical intelligence is concerned. In parallel with the developments in the science and technology, economical intelligence activities are subject to differentiation as well. Defending economical security is now more difficult since the escalation of economical and industrial spying. Whereat, economical intelligence was emphasized in this sense.This study aims to show how important the economical intelligence is in the 21st century to base national security. It is searched in the study that the changes on the security perception after Cold War period and it is explained also the fact that the national security concept under the scope of new understanding. It is also mentioned about the treats to economy and searched the relationship between the national security and economical intelligence. The study is concluded by explanations about the economical intelligence systems of the countries who they are advanced in the area of economical intelligence.