Osmanlı'dan günümüze hırsızlık
Theft today from the Ottoman Empire
- Tez No: 394672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Osmanlı'dan günümüze hırsızlık konusunu incelemiş olduğumuz bu çalışmamız, kadim toplumlardan başlayarak hırsızlık suçunun Osmanlı Devleti'ndeki işleniş şekilleri, yargılanması ve cezaları ile günümüzdeki basit ve nitelikli hallerini değerlendirme amacı taşıdığından dolayı, konu olarak geniş kapsamlıdır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Kadim Dönemlerde, Kur'an-ı Kerim'de ve Hz. Peygamber'in sünnetinde hırsızlık suçunun nasıl karşılık bulduğu ile Osmanlı Devleti'nin hukuk sistemi, Osmanlı şer'iyye sicillerinde ve Osmanlı Kanunnamelerinde hırsızlık suçunun hangi şekilde yer aldığı incelenmiş. İkinci bölümde; Hırsızlık suçunun 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda yer alan basit ve nitelikli halleri ile mal varlığına karşı olan diğer suçlarla arasındaki benzerlikler ve farklılıklar incelenmiş. Çalışmamızın üçüncü ve son bölümünde; günümüzde işlenen hırsızlık çeşitleri, hırsızlık faillerinin kullandığı yöntemler, kullandığı malzemeler, hırsızlık suçunun nedenleri, hırsızlık suçuna karşı alınabilecek önlemler incelenmiş ve değerlendirmeden oluşan sonuç bölümüyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our present study we have examined the present theft issues from the Ottoman Empire, the Ottoman Empire in the processing forms of theft, starting from ancient communities, whit the trial and punishment, because the current simple and intendant to evaluate the qualified cases, extensive as the subject. Our study consists of the three parts. In the fırst part; In the ancient period, from the Holy Quran and the Prophet. How the find the money in the Prophet's sunnah with the legal system of the Ottoman Empire theft, the Ottoman Shari'a courts and examined the way in which the Ottoman rule books where theft. In the second part; the similarities between theft of the Turkish Penal Code No.5237 located in the states of simple and qualified with the other crimes against assets and differences are examined. The third and final part of our study; today committed theft, varieties, methods used by the perpetrators of the theft, the materials used, burglary examined the causes and measures to be taken against theft and was completed with the results section consisting of evaluation.