Sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde idarenin sorumluluğu
In responsibility of the administration of health services to conduct
- Tez No: 394671
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPTEKİN AKTALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, sağlık hizmetleri, sorumluluk ve idarenin tanımlamaları yapılarak ayrıntılı bir biçimde bu konular anlatılmıştır. Sağlık, insan hakları açısından vazgeçilemez bir haktır. Zira sağlık ile ilgili olarak ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar çeşitli tanımlar yapmaktadır. Örneğin; Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO). Sağlık hizmetleri devletler tarafından politika olarak zamanla uygulanmaya başlamış ve anayasaya girmiştir. İlerleyen yıllarda sağlık hizmetleri hem uluslararası düzeyde hem de ulusal düzeyde örgütlenme yapısı, tedavi kuruluşları, kamu ve özel sektör ile sınırı ve idarenin sorumluluğu bakımından oluşumunu tamamlamamıştır ve gelişmeye devam etmektedir. Sağlık hizmetlerinin idare tarafından yönetilmesiyle oluşan zararlardan dolayı hukuki sorumluluk ortaya çıkmıştır ve bu durum idare hukukunu ilgilendirmeye başlamıştır. Tıp biliminin sürekli gelişme göstermesiyle idarenin sorumluluğu ile birlikte doktor ve diğer sağlık görevlilerinin de sorumluluğu artmaktadır. Sorumluluğun ortaya çıkmasıyla hukuki meseleler gündeme gelmektedir. Bu meseleler daha çok idari yargıyı ilgilendirmektedir. Ancak adli meseleler de ortaya çıkmaktadır. Hem ülkemizde hem de Fransa, Almanya gibi hukukun geliştiği ülkelerde çeşitli karar örnekleri mevcuttur. Ülkemizde yerel mahkemelerin verdiği kararlarla birlikte üst mahkemelerin kararları da örnek verilmekte ve emsal oluşturmaktadır. Ülkemizde Danıştay, Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi'nin kararları red veya kabul biçiminde ya da kısmi red veya kısmi kabul biçiminde örnekleri mevcuttur. Ayrıca görevli mahkemeyi belirlemede Uyuşmazlık Mahkemesi'nin gerekçeli kararları ve karar örnekleri de önemli örneklerdir. Bu kararların belirlenmesinde idarenin, doktorun, doktor ve diğer sağlık görevlilerinin veya idareyle birlikte doktorun sorumlulukları neticesinde idare veya doktor ya da diğer sağlık görevlerinin rücu meselesi ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma neticesinde sağlık hizmetlerinin nasıl işlediği, idarenin ne gibi sorumlulukları olduğu ve bu sorumluluklar yerine getirilirken hukuki olarak ne gibi sonuçları doğurduğu anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, health services, elaborated made to define the responsibility and authority in these matters are described. Health, indispensable for human rights is a right. With regard to health because of national and international institutions and organizations are making various definitions. For Example; The United Nations and the World Health Organization (WHO). Health services have been introduced over time as policy by the state and entered into the constitution. Health services in the coming years both in the international level at the national level organization structure, management companies, has completed the formation of the border in terms of responsibility and management of public and private sector, and continues to evolve. Due to the damage caused by the administration of health services governed by legal responsibility has emerged and began to focus on this state administrative law. Medical science with the responsibility of management with the continuous development of doctors and other health professionals are also increasing responsibility. With the emergence of responsibility legal issues come to the fore. These issues are of greater concern to the administrative courts. However, legal issues have also arisen. Both in our country, France, several decisions examples in countries such as Germany have developed the law is available. Decisions of higher courts with the decisions of domestic courts in our country are being given the example and create a precedent. In our country, the State Council, decisions of the Supreme Court and the Constitutional Court in the form of rejection or acceptance or rejection or partial acceptance in the form of partial samples are available. Court officials also dispute the court reasoned decision, and the decision is also important in determining the sample specimens. The administrative determination of this decision, the doctor, the doctor's responsibility to doctors and other health care result with administration officials or administration or a doctor or other health issue arises recourse task. How the process of health care as a result of this study, it is the responsibility of what has been described as the administration and what have legal consequences, such as fulfilling these responsibilities.