Derneklerin ticari işletme işletmesi ve sonuçları
Management of commercial enterprise by the associations and consequences of this situation
  1. Tez No: 394689
  2. Yazar: MUHAMMED TALHA KÖMÜRCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dernekler, gerçek veya tüzel en az yedi kişi tarafından kurulan kişi topluluklarıdır. Belirli ve ortak bir amacı vardır ancak bu amaç kazanç paylaşmak olamaz. Türk hukukunda iktisadi amaçla kurulan birlikler ticaret şirketleridir. Dernekler iktisadi amaçlarla kurulamazlar.“Amaç”unsuru dernek için hayati öneme sahiptir. Bu amaç ideal bir amaç olmalıdır. Dernekler, üyelerden oluşurlar. Bununla birlikte üyelerin dışında bir kişiliğe sahiptirler. Bu kişilik hak ve fiil ehliyetine sahip bir tüzel kişidir. Ayrıca dernekler amaçlarına ulaşabilmek için ticari işletme de işletebilmektedirler. Doğal olarak bunun bir kısım sonuçları vardır. Bu yüzden derneklerin ticari işletme işletmesinin sonuçlarını çözüme kavuşturmak çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Associations are group of people that can be set by at least seven natural or legal persons. They have certain and common purpose but this purpose can't be gainsharing. At Turkish law, the only society that can be set for economical aims are business firms. Associations can't be set for economical aims.“Purpose”is critically important for associations. The purpose at associations should be ideal purpose. Associations are composed of members but they have their own personality. Also associations can run business firms to reach their purposes. Naturally there some consequences come out. That's why it is very important to find a solution for conclusions for the associations who runs business firms.