Tıbbî hata kaynaklı ölümlerde destekten yoksun kalma tazminatı
Compensation for loss of support in medical - related deaths
  1. Tez No: 394692
  2. Yazar: AYŞE DÜRÜYE BAHAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yüksek Lisans tezi olarak hazırladığımız çalışmamızın konusu, sağlık çalışanlarının hatalı tıbbî uygulamalarından kaynaklanan ölümler nedeniyle istenecek olan destekten yoksun kalma tazminatıdır. Tıbbî müdahale hataları genellikle hekimlerle ilgili bir kavram olarak düşünülse bile bütün sağlık mesleği mensuplarının sorumluluğunu ilgilendiren bir kapsama sahiptir. Hekim, ebe, hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının yaptıkları tıbbî müdahaleler, kişilik haklarına yönelmiş olduklarından hukuka uygun sayılabilmeleri için, müdahalenin yetkili kişilerce, hastanın rızası alınarak ve meşru bir amaç için, tıp bilim ve tekniği ile güncel literatüre uygun şekilde gerçekleştirilmesi gereklidir. Yapılan müdahalenin hatalı sayılması ise tıbbî standartlardan sapma bulunması ve hekimin ve diğer sağlık çalışanlarının kendilerine düşen yükümlülüklere uyması koşuluna bağlıdır. Hatalı tıbbî müdahalelerden dolayı hekimin, hukukî, cezaî, idarî ve meslekî sorumluluğu bulunur. Hukuki sorumluluk kapsamında hukuka aykırı veya hatalı tıbbî müdahale sonucu hasta ölmüşse ölenin desteğinden mahrum kalanların destekten yoksun kalma tazminatı talebi gündeme gelir. Destekten yoksun kalma tazminatı, bağımsız, istisnaî nitelikli, nafakaya benzemeyen maddi bir tazminat talebidir. Çalışmamızda oldukça güncel ve teknik bir konu olan tıbbî müdahale hatası kavramını, tıbbî hata sebebiyle gerçekleşen ölümler sebebiyle istenebilecek destekten yoksun kalma tazminatı kavramı ile birlikte yorumlamak istedik.
Özet (Çeviri)
The subject of our study that we prepared as a post-graduate thesis is the compensation for loss of support required due to death arising wrong medical application of health care personnel. It is generally thought that medical malpractice is a concept related to doctors,however it has a scope concerning all health professionals responsibility. Medical attention that doctors, midwives, nurses practise and other healthcare personnel, as they are directed to personal rights, are required to be performed for a legitimate reason and be with medical science and technique and modern literature by authorized people, receiving patient's consent. The consideration of the operation as wrong is conditional upon deviation from the medical standarts and doctors and other healthcare personnel's compliance to their obligations. Doctors have civil, criminal, administirative and professional responsibilities due to medical malpractice. Under the legal responsibility coverage, if the patient dies as a result of illegal or incorrect medical intervention, the people who devoided of the support of the deceased may require a compensation for loss of support. The compensation for loss of support is an independent, exceptionally qualified, claim of material compensation unlike alimony. In our study, we wanted to comment on the concept of medical malpractice ,which is a quiet current and technical subject, with the concept of compensation for loss of support that can be claimed by reason of death occured due to medical error.