90'larda Kürt sorunu bağlamında Türk milliyetçiliğinin yeniden üretilmesinde medyanın rolü: Milliyet gazetesi örneği
90 in Turkish Kurdish issue context the reproduction of nationalism the role of media: Milliyet newspaper sample
  1. Tez No: 394730
  2. Yazar: TURGAY DAKAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÜM ŞENER ULAGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Modern çağın bir üretimi olan milliyetçilik önemli bir toplumsal dizayn aracı oldu. Egemen sınıf ve onun iktidar güçleri milliyetçi söylemler üzerinden hegemonik ilişkiler kurarak toplumsal bilince yön vermektedirler. Mikro günlük ilişkilerden makro toplumsal ilişkilere kadar geniş bir etkinliğe sahip olan milliyetçilik, Türkiye'de önemli bir işlevselliğe sahiptir. Egemen sınıfın önemli ideolojik araçlarından olan medyanın 'milli' yayın politikalarının milliyetçiliğin geniş toplumsal dokulara ulaşıp kök salmasında önemli rolü bulunmaktadır. 'Öteki'lerin varlığına karşı gösterdiği reaksiyoner tepkilerle kendisini görünür kılan Türk milliyetçiliğinin gelişip serpilmesinde medyanın yadsınamaz katkısı vardır. Dönemlere göre değişebilen 'öteki'leri negatif görünür kılıp toplumsal 'linc'e tabi tutan medya, Kürtleri de olumsuz söylemlerle sayfalarına taşıyarak 'milli hassasiyet'lerin karşıtı olarak işaretlemiştir. Özellikle 1990'larda bölgede yaşanan çatışmalı ortamın aktarılma biçimi, günümüzdeki yaygın milliyetçi pratik ve algıların şekillenmesine önemli etkisi olmuştur. 1990-1999 yılları arası Milliyet Gazetesi ana sayfasında Kürtlerin temsil edilme biçimleri incelenirken, kullanılmış söylemlerden milliyetçiliğin kolayca beslenebileceği tespit edilmiştir. Başlıklarda Kürtlerin edimleri şiddet içeren haber ve görüntülerle ilişkilendirilmiş olup 'bölücü', 'terörist' vb. tanımlamaların sıklıkla kullanılması Kürtleri bir kez daha 'kötü' olarak mimlemiştir.
Özet (Çeviri)
Nationalism, that is the product of modern age, has become an important instrument to design the society. Soverign class and its administrative power shape social consciousness by establishing hegemonic relations over nationalistic discourse. Nationalism, having a wide-ranging efficiency from micro daily relations to macro social relations, has an important functionality in Turkey. 'National' broadcasting policy of media, which is a significant ideological tool of the sovereign class, has an important role in striking roots of Nationalism by reaching wide social structure. Media has an undeniable contribution in the Turkish Nationalism's progress, that become apparent by showing standpat reactions to the presence of 'others'. Media having negatively brought out 'others' that vary according to periods undergo social 'lynching', also marked Kurds as opponents of 'national sentiments' by writing papers with negative discourse. Especially, the way how region's conflicting environment in 1990's were transmitted had an important influence in shaping common nationalist practice and perceptions of today. While observing forms of representation of the Kurds from Milliyet Newspaper's main pages between the years 1990-1999, it is determined that Nationalism can easily be fed by exercised discourses. Acts of Kurds are once more tagged as 'bad' by using descriptions 'separatist', 'terrorist' etc. frequently, on titles about news and images containing violence.