Seramik döküm çamurlarının hazırlanması
Preparation of slip casting clays
- Tez No: 394755
- Danışmanlar: PROF. HALİL YOLERİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Seramik üretimi her safhası ile karmaşık ve maliyetli bir süreçtir. Kullanım alanının genişliği ile hayatımızda önemli bir yere sahip olan seramik ürünlerin yapıldığı bünyeler, kalitesine ve kullanılan şekillendirme yöntemine göre değişmektedir. Seramik üretim yöntemlerinin önemli bir zinciri olan döküm yoluyla şekillendirme, plastik vb. şekillendirme yöntemleri ile üretilemeyen, karmaşık şekilli ve büyük boyuttaki ürünlerin, sulu halde hazırlanan döküm çamurları ile üretildiği bir yöntemdir. Ülkemiz seramikte kullanılan hammaddeler açısından çok zengin kaynaklara sahiptir. Aynı zamanda üç tarafının denizlerle çevrili olması, dünyanın dört bir yanına deniz yoluyla kolaylıkla ihracat yapmasına olanak sağlamaktadır. Her türlü teknolojik gelişme, ülkemizde yakından takip edilmektedir. Seramik üretimi bilimsel veriler ışığında sürdürülmektedir. İstenen teknik özelliklerdeki seramik ürünler, fabrikaların hammadde hazırlama bölümlerinde kendilerinin ürettiği çamur bünyeler ile yapılmaktadır. Bünyeler hazırlanmadan önce reçeteyi oluşturacak hammaddelere ilk olarak laboratuvar koşullarında daha sonra endüstriyel üretim koşullarında büyük bir hassasiyetle testler uygulanmaktadır. Seramik eğitimi verilen okullarda, atölyelerde, genellikle fabrikalar tarafından üretilen hazır çamur bünyeler kullanılmaktadır. Seramik bir ürünün istenen teknik özelliklere sahip bir şekilde en az zayiatla üretilebilmesi ve aynı zamanda bünye üzerinde meydana gelen hataların sebeplerinin bulunmasında hammaddeleri tanımak ve söz konusu testleri yapmak endüstriyel açıdan son derece önemlidir. Geleneksel yöntemlerle çalışan sanatçılarımız ve ustalarımız için üretim yöntemlerini ve ürünü doğrudan etkileyen bu testler ve hammaddeler hakkında bilgi sahibi olmaları çok mühimdir. Bu durum sadece hatasız bir üretim yapmaya değil aynı zamanda şüphesiz farklı yapıdaki bünyelerle yepyeni boyutlar keşfetmemize sebep olacaktır.
Özet (Çeviri)
Ceramic production is a complicated and costly process. Clay bodies of the ceramic products which have a key position in our life, have been changing according to quality and used method. Slip casting is an important chain of the ceramic shaping methods which are produced complex shaped and large format products with the slip and cannot be produced by other technics. Turkey has a rich geography in terms of raw material. Being surrounded on three sides by the sea, it has enabled to export far and wide easily. In our country which follows any kind of innovation closely it has been kept on industrial ceramic production in consideration of scientific data. Ceramic products on requested technical properties have been made with their own clay bodies which are produced in the related factories' body preparation units. Before preparation of the clay body each raw material to be a part of recipe has been tested with a high attention under first laboratory and then industrial production conditions. Generally it has been using ready clay bodies produced by factories at schools give tile and ceramic education and at studios work with the traditional technics. It is important to have knowledge regarding raw materials and making the relevant tests from the point of being able to be produced ceramic products with a very least loss and finding out reasons of the problems occurred on body. For artists and craftsmen it is extremely important to be informed of these analyses and raw materials which affect production methods and product. This situation will not cause to only making production without damage but also discovering new dimensions with the bodies on different recipes surely.