Coen Kardeşler sinemasında şiddetin temsili ve sunumu
The representation and presentation of violence in Coen Brothers' cinema
- Tez No: 394756
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABİRE SOYTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Şiddet, insanlık tarihi boyunca neden ve kökenleri en çok araştırılan konulardan birisi olmasının yanı sıra görsel sanatların en etkili hikaye anlatım araçlarından biri olan sinemanın da ilgi gösterdiği konulardan biri olmuştur. Bağımsız Amerikan Sineması'nın en önemli temsilcilerinden ikisi olan ve film çalışmalarını beraber yürüten Joel Coen ve Ethan Coen, kara film, kara mizah ve şiddet ile harmanladıkları filmleri ile seksenli yıllarda başladıkları film kariyerlerine halen devam etmektedirler.“Coen Kardeşler Sinemasında Şiddetin Temsili ve Sunumu”başlıklı bu tez çalışmasında, Coen'lerin filmlerinde şiddeti neden ve nasıl sundukları, filmleri üzerinden incelenmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, şiddetin kökeni ve türleri üzerine yoğunlaşan bu çalışma, ikinci bölümde şiddetin sinema tarihindeki izini sürmektedir. Ayrıca Coen Kardeşlerin filmlerinin esin kaynağını oluşturan kara filmin tarihine odaklanan bu bölüm, yeni kara filmler ve kara mizah bölümleri ile tamamlanmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise Coen Sineması'nın özellikleri ve filmlerinde kullandıkları şiddet konular, temalar ve karakterler üzerinden çözümlenmiş ve bu çözümlemeler filmlerden kareler ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The roots and causes of violence is not only one of the most researched topics throughout history but also violence has received attention from cinema which is one of the most effective story telling tools of visual arts. Joel and Ethan Coen make films together and are two of the most important representatives of American Cinema. Their career which started in 80's still continues with films in which black humor and violence are used together. This thesis work titled“The Representation and Presentation of Violence in Coen Brothers' Cinema”looks into why and how Coen Brothers present violence through their films. The first part of this study focuses on the roots and types of violence. In the second part, the trace of violence in cinema history is tracked. In addition, this part focuses on the black film history which establishes the inspiration for the films of Coen Brothers and is completed with the recent black films and black humor chapters. The third part of the thesis analyses the cinema of Coen's and the violence topics, themes and characters they use in their films. These analyses are supported by still frames from their films.