Seramik çamurlarının renklendirilmesi ve renkli seramik çamurlarıyla şekillendirme aşamasında yapılan dekor yöntemleri
The Decoration techniques applied in the process of the colorazation of ceramic clays and formation with colored ceramic clays
  1. Tez No: 73416
  2. Yazar: OYA UZUNER
  3. Danışmanlar: PROF. ZEHRA ÇOBANLI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Seramik Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 1998 Danışman Prof. Zehra ÇOBANLI Seramik ilkel insanın kap gereksinimi nedeni ile ortaya çıkmış, en es ki sanat dallarından biridir. Toğrağı su ile karıştırıp, ateşte pişirerek daya nıklı yepyeni bir yapı oluşturan insan şüphesiz yaşadığı dönemin en önem li buluşlarından birini yapmıştır. En temel ihtiyaç olan beslenmenin ve besin malzemelerini koruma endişesinin ortaya çıkardığı seramik ürünler, zaman içinde gelişen yeni uy gulama yöntemleriyle seçkin sanat eserlerine dönüşmüştür. Günümüzde birçok kullanım alanının yanısıra, sanat boyutunu da içererek plastik sanatlar içinde yer alan seramiğin en önemli özelliklerin den biri de, seramik sanatçısına sağladığı yoğun anlatım olanaklarıdır. Bu olanakların en özellerinden biri renklendirilmiş seramik bünyeler ile üreti len, birçok şekillendirme ve dekor yöntemine olanak veren seramik ürün lerdir.m Seramik bünyenin renkveren oksitler, seramik boyaları veya doğal killerle yapay olarak yeni renkler kazandırılmış haline renkli çamur adı ve rilmektedir. Bu araştırmada, renkli çamurun tanımı ve tarihsel gelişiminin yara şıra, renkli çamurun hazırlanması, seramik sanatçısına sağlayacağı çeşitli anlatım olanakları ve teknik çeşitlilikler ele alınarak, döküm çamurunun farklı oranlarda, renkveren oksitler ve doğal killer ile renklendirme dene meleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Appeared by vessel need of primitive human ceramics is one of the privemal crafts. By mixing clay with water and baking that mixture so that he obtained an enduring and brand-new structure man realized one of the most significant inventuons, for sure, of his era. Generated by the worry for preserving food and by the most basic need of nutrition, the output has become an outstanding craft work by me ans of new application methods that have improved through time. Ceramics, today, is applicable in many fields. With its artistic dimen sion it is included in plastics. One of the most important aspects of ceramisc is that it provides the ceramisc-craftsman with possibilities of dense exp ression. The ceramic objects enable which many methods of formation and decoration and which are made by colored ceramic structures are one of the most special opportunities. The ceramic structure that is artificially colored with new colors is called colored-clay. In this study not only the definition of colored clay and its historical development are concerned but also the preparation of colored clay and se veral expression opportunities that the colored clay will provide for the ce ramics artist are discussed. Also, with coloring oxides and natural clay in different portions, casting clay was tried to be colored.