Toplumsal cinsiyet ekseninde rock müzikte kadın: Şebnem Ferah örnek olayı
Woman in rock music in the scope of gender: Şebnem Ferah case study
- Tez No: 394761
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KUTLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma toplumsal cinsiyete dayalı kadın-erkek eşitsizliğini rock müzik özelinde ele alarak, bir rock şarkıcısı olan Şebnem Ferah'ı anlamaya odaklanmıştır. Popüler müzik endüstrisinin erkek egemen yapısının ve tüketime yönelik politikalarının Şebnem Ferah'ın müziksel kimliği üzerindeki etkisi ile şarkı sözlerinin toplumsal cinsiyet bağlamının değerlendirileceği tez üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölüm, kadın kimliğini, toplumsal cinsiyet, feminist hareket ve postmodernizm yaklaşımları çerçevesinde değerlendiren kuramsal bir çerçeve iken, ikinci bölüm, toplumsal cinsiyetin davranışa etkisini, kadınların müziksel alandaki pratiklerini ve müzikte toplumsal cinsiyet özelinde ele alarak, tarihsel süreçte Türk müziği ve rock müzikte kadın görünümünün irdelenmesidir. Odak noktasına Şebnem Ferah'ı alan üçüncü bölüm ise Şebnem Ferah'ın bir kadın olarak rock müzikte var olma çabasını, müziksel kimliğinin biçimlenmesine etki eden yönleri, şarkı sözlerinin toplumsal cinsiyetle ilişkisi, müzisyenliği ve soundunu incelemiştir.
Özet (Çeviri)
This study discusses the gender-basedwomen-men inequality within the framework of rock music and focuses on understanding Şebnem Ferah, a rock music performer. The thesis, in which the impact of male-dominant structure and consumption-based policies of popular music industry on Şebnem Ferah's musical identity is evaluated as well as the gender context of lyrics, is composed of three parts: While the first section provides a theoretical framework on the identity of women within the framework of gender, feminist movement and post-modernism approaches, the second part discusses the impact of gender on behavior and the practices of women in the field of music and specifically within the scope of gender in music; and examines the Turkish music and the image of women in rock music in the course of history. The third part, which focuses on Şebnem Ferah, examines her struggle to exist as a woman in rock music, her characteristics that impact shaping her musical identity, the relationship of her lyrics with gender, her musical identity and unique sound.