Birinci Dünya Savaşı öncesinde Macar müziği ve yirminci yüzyıl müziğine yansımaları
The Hungarian music before the First World War and its reflections on twentieth century music
  1. Tez No: 394760
  2. Yazar: ZEYNEP SİMGE ACUNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. EBRU GÜNER CANBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Birinci Dünya Savaşı öncesinde Macar müziğine katkı sağlayan bestecileri ve bu dönemden sonra Macar müziğindeki ve Avrupa genelindeki ilerleme sürecini incelemek amacıyla yazılmıştır. Birinci bölümde, konunun başlangıç noktası olan Birinci Dünya Savaşı öncesinde Avrupa ve Macaristan'daki genel durum ve savaş sonrası her alandaki gelişmelerin müzik endüstrisine ve bestecilere yansımasından yola çıkarak Birinci Dünya Savaşı sonrasında Avrupa'daki müzik ortamı ele alınmıştır. Böylece, o dönemdeki tüm gelişmelerin müziğe yansımaları örneklerle açıklanmıştır. İkinci bölümde, Macar bestecilerin hayatları ve eserlerinden bahsedilerek Macar müziğinin gelişim süreci örneklerle incelenmiştir. Üçüncü bölümde Macar bestecilerin eserleri ile yirminci yüzyıl müziğine sağladığı katkılar incelenmiş, etkileşim içinde oldukları Avrupalı bestecilerle yaptıkları ortak çalışmalar belirtilmiştir. Sonuç olarak;“Birinci Dünya Savaşı Öncesinde Macar Müziği ve Yirminci Yüzyıl Müziğine Yansımaları”adlı bu çalışmada içinde yaşanılan dönem şartlarının sanata ve sanatçıya etkileri ortaya konmuştur. Müzik sanatının tarihi süreç ile birlikte incelenmesi, döneme ait eserlerin daha iyi anlaşılmasına etki etmektedir. Besteciler, içinde yaşadıkları dönemde gerçekleşen siyasi ve sosyal olaylardan etkilenerek bunu müziklerine yansıtırlar. Bunun en güzel örneklerinden biri olarak Birinci Dünya Savaşı dönemi kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study has been written to review the composers who benefited the Hungarian music before and after the First World War and the development term in Hungarian and European music. In Chapter One, as a starting point of the subject, the general situation in Hungary and Europe before the First World War has been explained. The improvements which affected music industry and the composers after First World War and the music environment in Europe after First World War have been reviewed. With this, all the improvements which affected music have been explained with the examples. In Chapter Two, the ruling Hungarian composers' lives are explained and compositions are listed; so that the development which had started before the First World War has been showed with the examples. In Chapter Three, the contributions by Hungarian composers on the twentieth century music are explained. The European composers that they have been in contact and interaction and their common studies in music area are stated. In conclusion; in this work entitled“The Hungarian Music Before the First World War and the Its Reflections on Twentieth Century Music”stated how the term that the composers' lived and the term's situations influenced the composers. To have enough information on the term of the music, to understand how this term influenced the composers will help us to understand the compositions which belongs to that period of the time. All the composers are influenced and inspired by the political and social cases of the century that they live and they carry these influences and inspirations to their music. It could be said that First World War period is one of the best example for this situation.