Tonal ve atonal akorlara beyin yanıtlılığı: Bir EEG çalışması
Brain responsiveness to tonal and atonal chords: An EEG study
  1. Tez No: 394775
  2. Yazar: ASLI GALİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KUTLUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Müzik, Biophysics, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tonalliğin genelde atonalliğe göre beğenilmesi ve dinleme tercihinden yola çıkılan bu tez çalışmasında, iki farklı disiplin olan biyofizik ve müzikolojinin kuramsal ve yöntemsel araçları kullanılarak, akorların tonal ve atonal bağlamda beyinde yarattığı yanıtlar gözlemlenmiştir. Ortaya çıkan yanıtlar sadece beynin yanıtlarının zamansal / elektrofizyoloji çerçevesinde değil, oturum sonlarında yapılan etnografik görüşmelerle duygusal çerçevede de ele alınmıştır. Bulgular, literatürle ilişkilendirildiğinde akorların hipotezi destekler yönde etkiler yarattığı sonucuna ulaşılır. Tonal ve atonal hakkındaki teorik söylemlerin ön hazırlık olmaksızın algılamaya ne derecede yansıdığının bir incelemesi olan bu çalışma bu anlamda literatürdeki ilklerdendir. Bu tez çalışmasında müzisyen olmayan kişilerin akor algısı üzerine 19–45 yaş aralığında, sağlıklı 20 müzisyen ve 18 müzisyen olmayan, sağ el baskın olan toplam 38 katılımcıya, seçkisiz tonal / atonal akor örnekleri EEG çekimi sırasında dinletildi ve oluşan beyin yanıtları incelendi. EEG kayıtlarından sonra katılımcılar ile yapılan görüşmelerde dinledikleri tonal ve atonal akorları yorumlamaları istendi. Görüşme sonucu elde edilen bulgularla EEG ölçümlerinden çıkan beyin yanıtlarının sonuçları literatür ile ilişkilendirilerek akorların etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Based on the assumption that listening to tonality is better appreciated and preferred over atonality, this thesis study made use of theoretical and methodological tools of two different disciplines, biophysics and musicology, to observe the responses evoked in the brain in response to tonal and atonal chords. The elicited responses were evaluated not only in terms of the temporal properties of electrophysiological brain responses, but within an emotional framework via ethnographical interviews carried out at the end of the sessions. When results were evaluated in association to literature, the chords were concluded to elicit effects which lend support for the hypothesis. This study which investigates how theoretical assumptions in regard to tonality and atonality affect perception in the absence of priming, is one of the first of its kind in literature. In this thesis study on non-musician's perception of chords, tonal / atonal chord samples were randomly presented during simultaneous EEG recordings to a total of 38 healthy participants, 20 musicians and 18 non musicians aged between 19–45 years; the elicited brain responses were examined. In the interviews carried out following EEG recordings, the participants were asked to interpret the tonal and atonal chords they listened to. In order to investigate the effect of chords, the results of the interviews and brain responses obtained from EEG recordings were evaluated in regard to literature.