İlköğretim matematik öğretmeni adaylarının matematiksel formülleri anlamlandırabilme ve matematiksel formüller ile ilgili öğretim strateji bilgilerinin incelenmesi
A study on pre-service elementary mathematics teachers' interpretation of mathematical formulas and their knowledge on teaching strategies related to mathematical formulas
  1. Tez No: 394795
  2. Yazar: MELTEM KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının matematiksel formülleri anlamlandırabilme becerilerini ve matematiksel formüller ile ilgili öğretim strateji bilgilerini incelemektir. Çalışmanın örneklemini, Atatürk Üniversitesi, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi, ilköğretim matematik öğretmenliği programının son sınıfında öğrenim gören 84 öğretmen adayı oluştururken, öğretmen adaylarının matematiksel formüller ile ilgili öğretim strateji bilgilerinin incelenmesi için 84 öğretmen adayı içinden seçkisiz örnekleme yoluyla seçilen 10 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışmada durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın öğretmen adaylarının matematiksel formülleri anlamlandırabilme becerilerine yönelik verileri, anlamlandırma testi ve yarı yapılandırılmış mülakat teknikleri ile toplanmış ve toplanan verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi teknikleri kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının öğretim strateji bilgilerine yönelik verileri, yazılı açıklama, birebir görüşme, gözlem ve doküman analizi teknikleri ile toplanmış ve elde edilen verilerin analizinde, içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerden, öğretmen adaylarının çoğunun verilen matematiksel formülleri anlamlandırabilme becerilerinin istenilen düzeyde olmadığı ve formüller ile ilgili kavramsal bilgiden çok işlemsel bilgilerinin ön planda olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmen adaylarının matematiksel formülleri öğrencilere verirken pratiklik ve sınav kaygılarının etkili olduğu görülmüştür. Öğretmen adaylarının öğretim strateji bilgilerinin ise, formülleri anlamlandırabilme becerilerine nazaran daha iyi düzeyde olduğu ve öğretmen adaylarının geleneksel öğretim metotları yerine, yeni öğretim yaklaşımlarını benimsedikleri ancak ders uygulamalarında bu yaklaşımları etkili bir şekilde kullanamadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to investigate pre-service elementary mathematics teachers' interpretation levels on mathematical formulas and their knowledge on teaching startegies related to the mathematical formulas. The sample of the study is comprised of 10 senior pre-service elementary teachers randomly selected among 84 prospective teachers from the dapertment of Mathematics Education in Kazım Karabekir Faculty of Education at Ataturk University. This study was carried out with case study approach. The data on pre-service elementary mathematics teachers' interpretation skills on mathematical formulas were collected with an iterpretation test and semi-structured inteview. Descriptive analysis was coducted for the analysis of the data obtained from participants. As for the data regarding pre-service elementary mathematics teachers' knowledge on teaching strategies related to the mathematical formulas, written examination, face-to-face interiew, observation and document analysis techniques were used in the data collection, and the content analysis was performed for the analysis of the related data. According to the acquired data, the findings showed that most of mathematics teachers' interpretation skills of mathematical formulas were unsatisfactory, and operational knowledge was at the forefront rather than conceptual knowledge regarding fromulas. Moreover, it was seen that, for prospective teachers, the practicibality and test anxiety were effective in teaching of mathematical formulas. As for their knowledge of teaching strategies, the knowldege level of students were more satisfactory compared to their interpretation levels of formulas and they adopted modern teaching approaches instead of traditional methods but they could not effectively apply them in the courses.