Öğretim üyelerinin internet üzerinden herkese açık kurs yürütme eğilimlerinin incelenmesi
Investigation of tendecy among instructors to teach a massive open online course
  1. Tez No: 394799
  2. Yazar: MEVA BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretim üyelerinin İnternet Üzerinden Herkese Açık Kurs (İHAK) yürütme eğilimlerinin ve bu eğilimleri etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Bu kapsamda öğretim üyelerinin internet üzerinden herkese açık kurs yürütme eğilimlerini etkileyen olumlu ve olumsuz faktörler ile İHAK teşviklerine yönelik beklentileri araştırılmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden kesitsel tarama çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Atatürk Üniversitesi'nde görev yapan ve tabakalı rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 122 öğretim üyesi oluşturmaktadır. Araştırma sürecinde alan yazın ve uzman görüşleri temel alınarak bir anket geliştirilmiştir. Öğretim üyeleriyle görüşmeler yapılarak İHAK'lar hakkında bilgilendirme yapıldıktan sonra anketler uygulanmıştır. Anketlerden elde nicel veriler için betimsel ve kestirimsel analiz yöntemleri, nitel veriler için ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analizlerden elde edilen bulgulara göre, çalışma grubunda yer alan öğretim üyelerinin %34.4'ünün İHAK yürütmeye gönüllü olduğu tespit edilmiştir. Öğretim üyelerinin İHAK yürütmeye yönelik temel amaçlarının daha geniş kitlelerle bilgi ve deneyimlerini paylaşarak uzman oldukları alanda toplumu bilinçlendirmek olduğu ortaya çıkmıştır. İHAK uygulamalarının alanında uzman, gönüllü ve deneyimli öğretim üyeleri tarafından yürütülmesinin daha uygun bulunduğu görülmüştür. Öğretim üyelerinin, kurumlarının gelişim ve tanıtımına fayda sağlama, hayat boyu öğrenmeyi destekleme ve internet ortamında güvenilir bilgi kaynaklarının yer almasına katkıda bulunma gibi amaçları önemsedikleri görülmüştür. Yeterli zamana sahip olma, telif hakları ve öğretim tasarımı deneyimi gibi konulardaki kaygıların İHAK yürütmeyi olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir. Öğretim üyelerinin teknik altyapı temini ve bilgilendirme içeren kurumsal destek şeklinde teşvikler bekledikleri ortaya çıkmıştır. Öğretim üyelerinin İHAK yürütmelerini etkileyen olumlu ve olumsuz faktörler ile teşvik beklentilerinin, İHAK yürütme istekliliklerine göre özellikle bireysel faktörlerde farklılaştığı görülmüştür. Sonuç olarak, öğretim üyelerinin İHAK yürütmeye oldukça yatkın oldukları ancak geçiş sürecinin kolaylaştırılması ve iyi bir şekilde yönetilebilmesi için bilgilendirme ve teknik destek sağlamanın önemli bir rol oynayacağı söylenebilir. Bunların yanı sıra öğretim üyelerinin İHAK uygulamalarına harcadıkları zaman ve emeğin değerli kılınması için ödül, akademik puan ve maddi destek gibi teşviklerin sağlanması da İHAK uygulamalarına geçiş sürecini hızlandırabileceği gibi sürekliliğin sağlanmasında da etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the tendency of faculty members on the implementation of Massive Open Online Course (MOOC) and the factors influence these tendencies. For this purpose, both positive and negative factors that affect the tendencies of faculty members on the implementation of MOOC and their expectations about MOOC encouragement have been investigated. In the study sectional survey model, a quantitative research method, was used. Participants of this study consisted of 122 faculty members of Ataturk University and they were chosen by using stratified random sampling method. During the research, a survey has been formed by using literature and expert opinion as base. After informing faculty members about MOOC through interviews, they were conducted survey. For the quantitative data obtained from surveys, descriptive and predictive analysis has been used and on the other hand, for the qualitative data, content analysis has been used. According to the findings of the analysis, %34.4 of participants have been found to have desire to implement MOOC. It has been understood that the main purpose of faculty members for implementing MOOC is to raise the awareness of public in their profession by sharing their knowledge and experiences with great number of people. It has been seen that it is more proper to MOOC should be implemented by the faculty members who are specialist in their fielding, volunteer and experienced. It has been found out that faculty members care about the purposes such as providing development and introduction of their institutions, providing lifelong learning and contributing to the reliable sources of information to take place on the internet. On the other hand, apprehension about having insufficient time, experiencing problems with copyright and feeling himself/herself insufficient in the field of instructional design affects MOOC implementation negatively. It is also seen that faculty members expect some encouragement as institutional support which includes technical infrastructure supply and informing. Positive and negative factors affecting faculty members' implementation of MOOC and their encouragement expectations identified different depending on the MOOC implementation willingness of faculty members, especially in personal factors. Finally, it can be stated that faculty members have tendency for MOOC implementation, however; receiving institutional support and having knowledge are important in terms of making transition easier and manage it successfully. In addition to these, in order to honor the efforts and time of faculty members that they spend on MOOC, providing such encouragement like reward, academic scores and financial support may be effective in both maintaining continuity and acceleration of transition of MOOC.