Spinoza ve özgürlük
Spinoza and freedom
  1. Tez No: 394900
  2. Yazar: PERİHAN BABÜR METİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Spinoza felsefesinde, her çeşit kayıtsız özgürlük düşüncesi reddedilmektedir. Spinoza'ya göre gerçek özgürlük; tam olarak kayıtsız özgürlüğün karşıtı olan şeydir ve bu, insanın kendisi için en yüksek derecede ve en büyük kendiliğinden oluşla birleşmiş en mükemmel belirlenmişliği ifade etmektedir. Spinoza'ya göre; hareketlerimizin dış nedenler tarafından belirlenmesi, hareket yeteneğimizi azaltmaktadır. Ancak bizim için sadece dış belirleyiciler değil, aynı zamanda iç belirleyiciler de söz konusudur. Bu nedenle de bizim özgür olabilmemiz için, hareketimizin bizzat kendimiz tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Bununla birlikte bu belirlenme, hareketimizin nedensiz olduğu anlamına değil, tüm bu nedenlere kendi içimizde sahip olduğumuz anlamına gelmektedir. Dolayısıyla da özgürlük ilkesi, bu iç belirleme temelinde algılanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In Spinoza's philosophy, oblivious to all kinds of delusions are denied freedom. According to Spinoza true freedom in this context; What is the opposite of freedom as the indifferent and the highest grade and largest self-being of people united for itself represents the perfect. According to Spinoza; determined by external causes of our actions and reduces our ability to act. However, not only for our external determinants, but also intra – setters is the question. We therefore for our free, our movement must be determined by ourselves. However, this determination, our movement does not mean that there is no reason, why all these means that we have within ourselves. Therefore, the principle of freedom should be understood on the basis of determining the interior.