Finansal serbestleşmenin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri
The effects of financial liberalization on Turkish economy
  1. Tez No: 394920
  2. Yazar: REMZİYE DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1980 yılından itibaren Türkiye'de uygulanmaya başlayan finansal serbestleşme politikalarının, Türkiye ekonomisinde meydana getirdiği değişiklikleri incelemektir. 1980 yılında başlayan ve etkilerini 1989 yılından itibaren daha çok gösteren finansal serbestleşme, iki hakim görüş tarafından değişik şekillerde yorumlanmış ve literatüre girmiştir. Bretton Woods sisteminin çökmesinden sonra uzun sürmeyen bir refah döneminin ardından ekonomik kriz sürecine girilmiştir. Girilen ekonomik kriz sürecinden çıkmak için ortaya atılan çözüm reçeteleri, iki uç politikayı içermiştir. Bu politikalardan biri, kriz sürecinin atlatılmasında ancak devletin aktif bir rol almasıyla mümkün olacağını vurgulamıştır. Diğer politika ise kriz sürecinin atlatılabilmesinde, serbest politikaların uygulanmasının faydalı olacağını savunmuştur. Geçerli olan görüş ikinci politika olan serbestleşme politikası olmuş ve atılan adımlar bu yönde gelişme göstermiştir. Genel olarak üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde serbestleşme tanım ve türleri verilerek, finansal serbestleşme teorilerinden bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde finansal serbestleşmenin Türkiye ekonomisine girmesi ile birlikte oluşan geçiş süreci anlatılmıştır. Ayrıca yine ikinci bölümde finansal serbestleşmenin Türkiye'deki sektörel yapıyı, ekonomik krizleri ve makro değişkenler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise finansal serbestleşme sonrası, büyüme oranı ve sermaye girişi arasındaki ilişki ekonometrik olarak analiz edilmiştir. Ekonometrik testlerden elde edilen bulgular teorik ve literatür çerçevesinde yorumlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Finansal Serbestleşme, Büyüme, Sermaye Girişi, McKinnon-Shaw hipotezi.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the changes on Turkish economy caused by financial liberalisation policies that has started to be applied in Turkey since 1980.Financial Liberalisation having begun in 1980 and demonstared effects more since 1989,has been remarked by two main views and entered into literature.Having collapsed Bretton Woods system, after a short lasting relief period,an economical crisis period occured.Resolution Formula that was suggested for getting away from the crisis included two opposite policies.One of these policies highlighted that getting rid of this crisis period is only by means of an active role by the state.The other policy advocated that application of the free policies in escaping from the crisis period will be effective.The valid view was the second one that was a liberalisation policy, so the studies demonstrated an improved in this way. In the first part of the study which consists of 3 different parts in general,explanation and kinds of liberalisation were given and liberalisation theories were mentioned. In the second part the transition process that occured after the liberalisation took part in Turkish economy was told.In addition,the effects of financial liberalisation in Turkey over the sectorel construction,economic crisis and macro variables were analized.In the third part,after financial liberalisation,the rate of improvement and supply of fund were analized in an econometric way.The findings provided from the econometric tests were examined in theorical and literatural perspective. KEYWORDS: Financial Liberalization, Growth, Capital Inflows, McKinnon-Shaw Hypothesis.