Otantik liderlik ve psikolojik sermaye arasındaki ilişkiye yönelik bir alan araştırması
A field research on the relationship between authentic leadership and psychological capital
  1. Tez No: 394919
  2. Yazar: H. ESRA KARATÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı, otantik liderlikle psikolojik sermaye arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla, Türkiye'deki merkez binası İstanbul'da bulunan elektronik sektöründe dünyanın önde gelen firmalarından birinin genel müdürlük binasında çalışan, 287 beyaz yaka çalışanla anket çalışması yapılmıştır. Araştırma dahilinde yapılan güvenilirlik analizlerinden sonra normallik testleri (Kolmogorov-Smirnov, Homojenlik Testi) neticesinde, verilerin normal dağılıma uygun olmadığı görülmüş ve parametrik olmayan analiz yöntemlerinden Spearman Korelasyon analizi ile Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Bu analizler sonucunda, otantik liderlik bileşenleriyle psikolojik sermaye arasında, pozitif yönlü ilişkilerin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca katılımcıların demografik özelliklerinden yaş, öğrenim durumu, kurumda çalışma süresi, bulunduğu pozisyondaki lideriyle ilişki süresi değişkenlerinin otantik liderlik algılarında, anlamlı farklılıklar yarattığı görülürken; yaş, cinsiyet, kurumda çalışma süresi, pozisyon ve bulunduğu pozisyondaki lideriyle ilişki süresi değişkenlerine göre de psikolojik sermaye düzeylerinin anlamlı farklılıklar gösterdiği sonucu elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Otantik Liderlik, Psikolojik Sermaye
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between authentic leadership and psychological capital. For this end, survey data was collected from 287 white-collar employees working at the Turkish headquarters of a worldwide leading electronics firm in Istanbul. The tests for normality (Kolmogorov-Smirnov, Test for Homogeneity) following the reliability analyis indicated that the data were not normally distributed and hence non-parametric methods namely Spearman corelation, Mann-Whitney U Test and Kruskal Wallis One-way analysis of variance techniques were employeed. The result of the analysis indicate that there are positive relationships between authentic leadership components and psychological capital. Moreover, there is significant variation in authentic leadership perceptions with respect to employees' age, education level, tenure and the duration of relationship with the leader. Significant variation also exists in the psychological capital level of employees with respect to age, gender, tenure, position and the duration of relationship with the leader. KEYWORDS: Authentic Leadership, Psychological Capital