İbadet dilini Türkçeleştirme çabası olarak Türkçe ezan örneği
As effort to change language of worship example Turkis call to prayer
- Tez No: 394950
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALHADİN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İbadet dilinin Türkçeleştirilmesinin tarihi derinliği Cumhuriyet'ten çok öncelere dayanmaktadır. Dört büyük mezhep kurucusundan biri olan Ebu Hanife, henüz 8. yüzyılda namazların Arapça dışında başka bir dilde okunmasının mümkün olduğunu dile getirmiştir. Meşrutiyet devrine gelindiğinde Osmanlı aydını, ulusalcı fikirlerin de etkisiyle dinde reform talebinin yanında ibadet dilinin Türkçeleştirilmesini isteyecektir. Cumhuriyet ile birlikte her alanda ulusallaşma süreci başlayacak, bu doğrultuda ibadet dilinin millileştirilmesi çalışmaları da başlatılacaktır. Bunlardan en çok dikkat ve tepki çekeni Türkçe ezan olmuştur. 1932'de uygulanmaya başlayan Türkçe ezan, bir siyasi hesaplaşma konusu olmuş ve 1950 yılında hükümetin değişmesi ile son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Language of worship make Turkish shistorical depth is based on more ago from Republic periot. Abu Hanifa who was built four big sect has mentioned be possible pray except Arabic 8. century yet. When came to constitutionalism period with effect snational idea besides Ottoman intellectual demanded reform of religion they demanded to change worship language. With Republic begin an extensive period of nationalism was began changing worship language. There most draw reaction and take attention were Turkish call to prayer. Turkish call to prayer began to apply 1932 that was politics settlement issue and ended with changing government 1950.