Dans ve iletişim
Dance and communication
  1. Tez No: 273135
  2. Yazar: ESİN YANIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, İletişim Bilimleri, Ballet and Dance, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
İlk insanlar kendilerini ifade edebilmek için, konuşma ve yazı dilinden önce beden dilini kullanmış; korkularını, merak ettiklerini, sevinçlerini, acılarını bedenleri aracılığıyla anlatmışlardır.Çoğunlukla ritüel çerçevede varlık bulan bedensel anlatımlar; bazen ritim, bazen müzik, bazen de her iki unsurun eşliğinde dans formuna ulaşmış ve insanoğlunun vazgeçilmez parçası haline gelmiştir.Dans; doğum, evlenme törenleri, ölüm merasimleri, ibadet, hasat zamanı, mevsim değişimleri, avlanma öncesi-sonrası, savaş öncesi-sonrası gibi yaşamın her aşamasında anlatım, rahatlama, güç elde etme, paylaşma aracı olarak kendini göstermiştir. Bu yönüyle iletişimsel bir nitelik kazanan dans; insanın kendisiyle, çevresiyle, anlam veremediği veya anlam yüklediği tüm unsurlarla arasında güçlü bir bağ kurmasına olanak sağlamıştır.Bu çalışmada dans bir iletişim biçimi olarak ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde iletişim kavramı açıklanmış, ikinci bölümde kültür ve oyun kavramları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise dans ve iletişim konusu ayrıntılı olarak çalışılmıştır. İletişim yönüyle dans türleri, dans kodları, dans araçları incelenmiş; böylelikle dansın bir eğlence aracı olmaktan çok başlı başına bir iletişim biçimi olduğuna yönelik bulgular ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The first people to express themselves, speech and body language before written language was used, their fears, they wonder, joy, suffering through their bodies were described.Being mostly found in the ritual context of bodily expression, sometimes the rhythm, sometimes music, sometimes accompanied by two elements of dance forms is reached, and has become an indispensable part of human beings.Dance, birth, marriage ceremonies, death ceremonies, worship, harvest time, seasonal changes, hunting before the post-war pre-post-like life at all stages of expression, relaxation, power, acquisition, sharing as a means of self-revealed. Qualifications for this aspect of a communicative dance, man with himself, with his environment, unable to give a meaning or a meaning to download all the elements that allowed us to establish a strong bond.This study has been taken up dance as a form of communication. In the first part of study of communication concepts explained in the second part focuses on the concepts of culture and games. In the third section of the dance, and communication issues were detailed. Communication in terms of type of dance, dance, code, dance tools, analyzed, so that the dance rather than a means of entertainment is itself a form of communication for the findings have been revealed.