İdari vesayet ve köy yönetimi
Administrative tutelage and rural management
  1. Tez No: 394985
  2. Yazar: NURİ GEZİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FETHİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Köy idareleri, bir mahalli idare birimi niteliğindedir. 1982 Anayasası mahalli idareleri 127.maddesinde; il, belediye ve köy halkının mahalli müşterek ihtiyaçlarını karşılamak üzere düzenlenen mahalli idare birimleri arasında köy idareleri de sayılmış ve en üst hiyerarşik norm olan anayasada, köylerin açıkça bir yerel yönetim birimi olduğu ifade edilmiştir. Köy idarelerin bir mahalli idare birimi olması onların devlet tüzel kişiliği dışında ayrı bir tüzel kişiliğe sahip olmalarını da beraberinde getirmektedir. Böylece köy idarelerinin kendilerine haiz özerklikleri, bütçeleri, personeli bulunmaktadır. Her ne kadar anayasada köyler bir mahalli idare birimi olarak düzenlenmiş olsa da mahalli idareler için idarenin bütünlüğü ilkesi gereğince ön görülen idari vesayet denetimi, köyler üzerinde daha belirgin bir şekilde uygulanmaktadır. İdari vesayet ise kavramsal olarak, devlet tüzel kişiliği dışında bulunan kamu tüzel kişilerinin merkez tarafından denetlenmesi olup fakat bu denetimin hukuka uygunluk denetimi ile sınırlı tutulduğu bir denetim mekanizmasıdır. Zira köy idarelerini düzenleyen 442 sayılı Köy Kanunu, vesayet makamı olarak düzenlediği mülki idare amirlerine daha geniş vesayet yetkileri vermiştir. Ayrıca, köy tüzel kişiliğinin temsilcisi olan muhtarın da görev ve yetkileri köye ait işler ve devlete ait işler şeklinde düzenlendiğinden muhtarı bir bakımdan devlet memuru olarak telakki etmekte ve bu durum vesayet denetiminin sınırlarını genişletmektedir. Bu tez çalışmasında, devlet teşkilatlanması içinde mahalli idare birimi olarak kabul edilen köy idarelerinin yapısı ve bunlar üzerinde uygulanan idari vesayet yetkisi, bu yetkinin kullanımı, sınırları üzerinde durulmuştur. Ayrıca, idari vesayet konusunda doktrinde mevcut bulunan düşüncelere yer verilmeye çalışılmış, konunun daha somut hale gelebilmesi için çeşitli yargı kararlarına da yer verilmiştir. Köy idareleri hakkında da detaylı açıklamalar yapılmak suretiyle tarihsel gelişiminden, anayasal dönemlerdeki yerinden, köy idarelerini düzenleyen ilgili yasal mevzuattan, köy idarelerinin belirlenen organları ve görevlerinden bahsedilmiştir. Ayrıca, bu çalışmada günümüzün gereksinim ve ihtiyaçlarının tespit edilmesi maksadıyla devlet aygıtının yeniden yapılandırılmasına yönelik olarak yapılan reform çalışmaları ve bu çalışmalar neticesinde hazırlanan raporlardaki teşhis ve saptamalara yer verilmiştir. Yasal düzenlemelere, hükümetler tarafından yapılmaya çalışılan reformlara da değinilerek devlet aygıtının gerekliliklerinin neler olduğu ifade edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Village administrations, are part of the local government unit. The 1982 Constitution in article 127 of the local government; provinces, municipalities and local needs of the people from the village to meet the local government units held in the village administrations were counted and the constitution which is the highest hierarchical norms was clearly stated that a local government unit of the village. Is a local government unit of the village administration and bring them together in the state of having a separate legal entity other than the entity. Having their autonomy so that the village administrations, budgets, staff convenience. Although the constitution of a local government unit in the villages arranged for the administration of local authorities, though the principle of integrity in accordance with the prescribed administrative tutelage control is implemented in a more pronounced manner on villages. The administrative tutelage conceptually, the state is to be controlled by the central government entities located outside of the legal entity but is a control mechanism by which this control shall be limited to the legality. Because the village Village Law No. 442 regulating the administration of the organized civil administrations in the guardianship authority has given wider powers of guardianship. In addition, the villages belonging to the village of the duties and powers of the headman is representative of the entity works and the headman is organized into works of the state is considered as a civil servant from a maintenance and expand the boundaries of this ward control. In this thesis, the state structure of village administration adopted as local government units within the organization and administrative tutelage is applied on them, the use of these powers, focused on the borders. Furthermore, he tried to give place to the ideas present in the doctrine on administrative tutelage, subject to various judicial decisions are given in order to become more concrete. About the historical development of the village administrations by making a detailed description of the place in the constitutional period, the relevant legal regulations governing the administration of the village was mentioned bodies and duties set of village administration. In addition, in this study in order to identify the needs of today's needs and made in the restructuring of the state apparatus reform efforts and this work is devoted to the diagnosis and detection in the report as a result. Legal regulations, also the reforms attempted by the governments of the necessity of referring the state apparatus is trying to express what is going on.