11-13 yaş erkeklerde hentbol antrenmanının fiziksel uygunluk özelliklerine etkisinin incelenmesi
Studying about effect of handball training on physical fitness characteristics in males between 11 and 13 year old
- Tez No: 395336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÇELİK KAYAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırmanın amacı; 11-13 yaş grubu erkeklerde 12 haftalık hentbol antrenmanının fiziksel uygunluk ve motor özelliklerine etkisinin belirlenmesidir. Çalışma grubu; Isparta ilinde gönüllü olarak araştırmaya katılan toplam 20 öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcıların 10'u çalışma, 10'u kontrol grubunda yer almıştır. Çalışmada ön-son testli yarı deneysel model kullanılmıştır. Çalışma programı; haftada 4 gün ve günde 100 dk. olmak üzere uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında ön-son testler antrenmanların başlangıcında ve bitiminde ilk gün; vücut analizi, dikey sıçrama ve durarak uzun atlama, ikinci gün 20 m. sürat, çabukluk ve disklere dokunma, üçüncü gün 20 sn. duvara pas, 9 m. dayanma adımlı isabet ve 30 sn. mekik ve dördüncü gün ise esneklik ve 1 mil koş-yürü testleri şeklinde uygulanmıştır. Testlerden elde edilen verilerin istatistik olarak değerlendirmesinde, grup içi ilişkiye bakmak için eşleştirilmiş örneklem t testi, gruplar arası değişkenler arası farklılık olup olmadığını belirlemek için bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda; çalışma grubunun fiziksel uygunluk özelliklerinden; boy, kulaç ve el uzunluklarının anlamlı düzeyde arttığı (p0,05). Çalışma grubunun tüm motor özelliklerinde; eşleştirilmiş örneklem t testi sonuçlarına göre; anlamlı düzeyde artış meydana geldiği tespit edilmiştir (p0,05). Bağımsız örneklem t testi sonuçlarına göre; çabukluk, 20 m. sürat, 1 mil koş-yürü ve sağ el disklere dokunma, durarak uzun atlama, 30 sn. mekik ve 20 sn.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is determining the effect of twelve-week handball practice program on physical and motor characteristics in male between 11 and 13 year old. Study group consists of 20 volunteer students in Isparta. 10 of participants are in study group and 10 of participants are in control group. In the study, quasi-experimental model with pre-post-tests are used. The study program was applied a hundred minutes in a day and four days in a week. Pre-post tests were applied in the beginning and ending of training. In the first day; body analysis, vertical bounce and stopping long jump tests, in the second day; twenty meter speed test, rapidity and touching discus tests, in the third day; wall pass during twenty second, nine meter side step shooting and thirty second shuttle tests and in the fourth day; flexibility and a mile run-walk tests were applied. When data acquired from tests were evaluated statistically, Paired-Samples T test to determine relationship within group and Independent-Samples T tests to determine whether there was difference between variables in groups or not were used. As a result of data evaluation, important increases in physical fitness characteristics of the group such as height, fathom and hand length of participants in the study group (p0.05). According to paired t test results, a significant increase has been identified in all motor characteristics of study group. (p0.05).