Tak-üret modunda tek dönüştürücülü maksimum verimde çalışan şebeke bağımlı PV panel sistemi tasarımı
Plug-generate mode maximum efficiency grid connected single converter PV panel system designing
- Tez No: 395432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM BÖREKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Son yıllarda Güneş enerjisinden elektrik üretimi ile ilgili çalışmalar büyük artış göstermektedir. Literatürde verimi arttırma ve basit sistem tasarımı için birçok çalışma bulunmaktadır. PV hücrelerden üretilen elektrik gücü, ortam radyasyonuna, sıcaklığına ve elektrik yüküne bağlıdır. Bu durum PV panellerin doğrusal olmayan bir karakteristiğe sahip olmasını açıklar. Bu sebeple PV panellerin modellemesi, matematiksel denklemler ile ve/veya elektriksel eşdeğer devresi ile yapılmaktadır. PV hücrelerden mevcut maksimum güç transferi yapabilmek için PV panel modeline bağlı maksimum güç noktası takibi (MPPT: Maximum Power Point Tracking) algoritmaları geliştirilmekte ve uygulanmaktadır. Bu çalışmada tek fazlı ve tek aşamalı şebeke bağımlı PV panel sistemi MATLAB/Simulink ortamında tasarlanmış ve analiz edilmiştir. Sistemde karmaşık devre sistemi ve modülasyon teknikleri gerekmemektedir. Önerilen sistemde 175 Watt gücünde PV sistem prototipi ve analizi MATLAB/Simulink programında gerçekleştirilmiştir. Tasarımı yapılan MPPT kontrolör ünitesi ile farklı ortam şartları altında PV sistemin maksimum güçte çalışması sağlanmıştır. Ayrıca önerilen sistemin diğer önemli bir özelliği de PV panel için“tak ve üret”modunda çalışabilmesidir.
Özet (Çeviri)
Generating electrical power from solar energy is very popular. There are many studies for increasing the efficiency and designing simpler systems in the literature. Electrical power generated by PV cells depends on solar irradiances, ambient temperatures and electrical loads. Hence, PV panels have nonlinear characteristics. Thus, modelling PV panel is achieved by mathematical and/or equivalent electrical circuitry. To transfer maximum available power from PV cells, Maximum Power Point Tracking (MPPT) algorithms have been designed depending on PV panel model. In this study, a simpler single – phase single – stage grid connected system has been designed and analysed in Simulink environment. The designed system does not require complex circuitries and modulation techniques. In the proposed system, 175 W PV system prototype has been designed and its analysis has been performed in MATLAB/Simulink software. Under different environmental conditions, the MPPT controller unit forces the PV system to operate at the maximum available power. Besides, the other feature of the proposed system is that, it works as“plug and generate”mode for PV panel.