Association between leptin and nesfatin-1 with antioxidant capacity in obese Iraqi patients
Obez Iraklı hastalarda leptin ve nesfatin-1 ile antioksidan kapasitesi arasındaki ilişki
  1. Tez No: 787638
  2. Yazar: MOHAMMED JAAFAR MOHAMMED ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, PROF. DR. MUSTAFA TAHA MOHAMMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, obez erkeklerde toplam antioksidan kapasite (TAC) ile nesfatin-1 ve leptin ilişkisinin araştırılmasını içeriyordu. Çalışmanın deneysel kısmında nesfatin-1, leptin, TAC, triaçilgliserol (TAG), toplam kolesterol (T.Ch), yüksek yoğunluklu lipoproteinkolesterol (HDL-Ch), düşük yoğunluklu lipoprotein-kolesterol analizleri yer almıştır. (LDL-Ch), çok düşük yoğunluklu lipoprotein-kolesterol (VLDL-Ch), üre ve kreatinin 60 obez erkekte ve karşılaştırılabilir yaştaki 60 zayıf erkekle kontrol edildi. Obezite için antropometrik beden kitle indeksi (BMI), bel çevresi (WC), bel-kalça oranı (WHpR) ve bel-boy oranı (WHtR) dahil olmak üzere seçilen tüm denekler için hesaplandı. Sonuçlar, zayıf erkeklere kıyasla obez erkeklerde anlamlı (P0.05). Obez erkeklerde leptin doğrudan BMI ile ve nesfatin-1 ile ters orantılıydı. Öte yandan, obez erkeklerde nesfatin-1 doğrudan TAK ile ilişkiliydi ve her ikisi de VKİ ile negatif ilişkiliydi. Sonuç olarak, nesfatin-1 obezite durumunda önemli bir role sahiptir ve obezitede gelişen oksidatif streste rol oynar.
Özet (Çeviri)
This study was involved the exploration of nesfatin-1 and leptin association with the total antioxidant capacity (TAC) in obese males. The experimental part of the study has involved the analyze of nesfatin-1, leptin, TAC, triacylglycerol (TAG), total cholesterol (T.Ch), high-density lipoprotein-cholesterol (HDL-Ch), low-density lipoproteincholesterol (LDL-Ch), very low-density lipoprotein-cholesterol (VLDL-Ch), urea, and creatinine in 60 obese males, and controlled with 60 lean males of comparable ages. Anthropometrics for obesity were calculated for all of the selected subjects including body mass index (BMI), waist circumference (WC), waist to hip ratio (WHpR), and waist to height ratio (WHtR). The results have expressed a significant (P0.05). Leptin was associated directly with BMI and inversely with nesfatin-1 in obese males. On the other hand, nesfatin-1 was associated directly with TAC, and both were associated negatively with BMI in obese males. In conclusion, nesfatin-1 has important role in obesity condition, and it involved in the oxidative stress that developed in obesity.