Motorine alternatif olarak kullanılan 10 numara yağların termogravimetrik analiz/fourıer dönüşümlü kızılötesi spektroskopi yöntemiyle karakterizasyonu
Characterization of number 10 lubes used as alternative diesel fuel by thermal analysis/fourier transform infrared spectroscopy technique
  1. Tez No: 395437
  2. Yazar: BURAK AK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Petrol, enerjide ana girdi olması ve yükselen fiyatıyla ülkelerin stratejik bir ürünü haline gelmiştir. Petrol ürünlerinin yoğun kullanım alanlarından olan taşımacılık/ulaşım sektöründe dizele ek veya ikame olarak kullanılan, ülkemize özgü olduğu düşünülen 10 Numara Yağ (10NY) esasen bir tür baz yağ karışımıdır. Ancak piyasada, atık motor yağı, yanık yağ, işlenmemiş ham yağ, kaçak mazot, bitkisel yağ, solvent, trafo yağı ve arıtılmış atık yağların baz yağ içerisine eklenerek 10NY etiketi altında ticarileştirildiği düşünülmektedir. Bu çalışmada, taşımacılık sektöründe sıklıkla tercih edilen ürün haline gelen 10NY'ların, kısa ve elementel analiz ile temel bileşenleri incelenmiştir. Bu analizlere ek olarak termal analiz (TGA) sistemiyle eş zamanlı çalışabilen Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) kullanılarak 10NY'ların yanma davranışı ve yanma ürünlerindeki fonksiyonel gruplar tespit edilmiştir. Sonuçlar, bu jenerik yakıtın, yerine veya ek olarak kullanıldığı dizele göre farklı bileşik ve yanma davranışına sahip olduğu gözlenmiştir. Bu sebeple, dizel motorlarda tercih edilmesi yakıt sistemlerinde çeşitli sorunlara neden olacaktır. Bunun yanı sıra, ilgili ürünün kullanılmasıyla salınacak emisyonların halk sağlığını olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
Petroleum has become a crucial product in countries due to increasing market price and the need to use as a raw material for energy. Number 10 lube (NTL), thought to be unique to Turkey, is basically a type of base oil mixture which is mostly used in transportation sector. However, in the market, some oil products or wastes like waste motor oil, waste oil, unprocessed raw oil, illegal oil, vegetable oil, solvent, transformer oil and refined waste oil is thought to be mixed with base oil and labeled as NTL. In this study, the problem that may arise from the widespread usage of NTL in transportation sector is evaluated of which elemental and proximate analysis are used to determine the basic components. In addition to these analyses, combustion behavior and functional groups in combustion products are determined using thermogravimetric analysis (TGA) with Fourier Transform Infrared Spectrometry (FTIR). Results showed that the generic fuel being used with or in lieu of diesel was found to have different component and combustion behavior than diesel. For this reason, it would cause various problems in fuel system when preferred in diesel engines. Moreover, the negative impact of emissions released from the use of such fuels on public health is unavoidable.