The potential impact of Eastern Mediterranean natural gas development on the Cyprus conflict
Doğu Akdeniz doğal gaz gelişiminin Kıbrıs çözümsüzlüğüne potansiyel etkileri
- Tez No: 395453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EFE BİRESSELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünya üzerinde birçok önemli doğalgaz kaynakları bulunmaktadır. 2009 yılından itibaren bu konu Doğu Akdeniz bölgesi için de önemli bir hale gelmiştir. Bununla birlikte, Kıbrıs adasının yakınlarında da önemli doğal gaz rezervleri bulunmuştur. Bilindiği gibi, Kıbrıs'ta bir çözümsüzlük vardır. Ancak, bölgedeki doğalgaz gelişimi bu çözümsüzlüğü çözmek için bir araç olarak kullanılabilir. Bu sebeple, bu çalışmanın amacı, doğalgaz gelişiminin Kıbrıs çözümsüzlüğü üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Bu çözümsüzlüğün altında yatan nedenleri anlayabilmek için, çatışma yönetimi ve enerji güvenliği teorileri kullanılmıştır. Ayrıca, çözüm için olası sonuçları değerlendirmek adına bu önemli teoriler Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk elit temsilcileri ile yapılan derinlemesine görüşmeler ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are important natural gas resources in the world. Starting from 2009, it also became an important issue in the Eastern Mediterranean region. Also, there is a significant natural gas reserve close to the Island of Cyprus. As know, there is a conflict in the Cyprus. However, this natural gas development could be used as a tool to solve this conflict. Therefore, the aim of this study is to analyze the possible impacts of this natural gas development over the Cyprus conflict. In order to understand the underlying problems of the dispute, conflict management and energy security theories are used. Also these important theories are supported by the in-depth interviews conducted by the elite executive representatives from both Greek Cyprus and Turkish Cyprus on behalf of analyze the possible solutions for the conflict.