Doğu Akdeniz enerji diplomasisinde AB-Türkiye ilişkileri
EU-Türkiye Relations in Eastern Mediterranean Energy Diplomacy
- Tez No: 810418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÖKALP KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez, Doğu Akdeniz'deki enerji kaynakları ve enerji diplomasisinin Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki ilişkilere etkisini incelemektedir. Doğu Akdeniz, önemli doğal gaz rezervlerine ev sahipliği yapmasıyla stratejik bir bölge haline gelmiştir. Bu durum, bölgedeki ülkeler arasında rekabet ve işbirliği potansiyeli doğurmuştur. AB, enerji güvenliği ve çevre sürdürülebilirliği açısından Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarının potansiyelini görmekte ve enerji diplomasisi yoluyla bölgeye müdahil olmayı amaçlamaktadır. Türkiye ise coğrafi konumu nedeniyle Doğu Akdeniz enerji projelerine hem potansiyel bir transit ülke hem de bir enerji tüketicisi olarak önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca Türkiye'nin enerji transit ülkesinden bölgesel bir enerji merkezi dönüşme çabası da taraflar arasındaki ilişkiye farklı bir boyut kazandırmaktadır. Ancak, AB ile Türkiye arasındaki ilişkiler zaten karmaşık bir tabloya sahiptir. Siyasi anlaşmazlıklar, insan hakları endişeleri ve Kıbrıs sorunu gibi faktörler, enerji diplomasisi ve Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarının yönetimi konusunda da gerilimlere neden olmaktadır. Bu tez, AB-Türkiye ilişkilerinin enerji diplomasisi bağlamında nasıl etkilendiğini ve bu ilişkilerin Doğu Akdeniz enerji kaynaklarının keşfi ve geliştirilmesinde nasıl bir rol oynadığını araştırmaktadır. Ayrıca, mevcut anlaşmazlıkların çözümü için olası stratejileri ve iş birliği potansiyellerini de değerlendirmektedir. Bu tez, AB-Türkiye ilişkileri, enerji diplomasisi, Doğu Akdeniz enerji kaynakları ve bölgesel iş birliği gibi alanlarda daha derinlemesine araştırmaları teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, bölgesel enerji politikalarının ve uluslararası ilişkilerin önemli bir yönünü ele alan bir araştırmayı ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of energy resources and energy diplomacy in the Eastern Mediterranean on the relationship between the European Union (EU) and Turkey. The Eastern Mediterranean has become a strategic region due to its significant natural gas reserves. This situation has created both competition and cooperation potential among the countries in the region. The EU recognizes the potential of energy resources in the Eastern Mediterranean in terms of energy security and environmental sustainability and aims to engage in the region through energy diplomacy. Turkey, due to its geographical location, plays a significant role in Eastern Mediterranean energy projects as both a potential transit country and an energy consumer. Furthermore, Turkey's efforts to transform from an energy transit country into a regional energy hub also add a different dimension to the relationship between the parties. However, the relationship between the EU and Turkey is already complex. Factors such as political disagreements, human rights concerns, and the Cyprus issue also create tensions in energy diplomacy and the management of energy resources in the Eastern Mediterranean. This thesis explores how EU-Turkey relations are affected in the context of energy diplomacy and investigates the role of these relations in the exploration and development of Eastern Mediterranean energy resources. It also evaluates possible strategies and cooperation potentials for resolving existing disputes. This thesis aims to encourage further in-depth research in areas such as EU-Turkey relations, energy diplomacy, Eastern Mediterranean energy resources, and regional cooperation. This study presents a research that addresses a significant aspect of regional energy policies and international relations.