Cyprus as an emerging player in the Eastern Mediterranean natural gas market: Regional cooperation and prospects
Doğu Akdeniz doğalgaz piyasasında yükselen bir aktör olarak Kıbrıs: Bölgesel işbirliği ve beklentiler
- Tez No: 524741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IOANNİS GRİGORİADİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ekonomisi, Politikası ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, Doğu Akdeniz doğalgaz piyasasını ve bölgesel ihtilafların bu piyasa üzerindeki etkilerini analiz etmekle birlikte, bölgenin doğalgaz ticaretini en verimli hale getirmek için gereken istikrardan uzak olduğu savını öne sürecektir. Nitekim Kıbrıs sorunu ve Israil-Lübnan ihtilafı, bölgeyi ekonomik potansiyelinden ve hedeflerinden alıkoymaktadır. Bu yüzden, doğal gazdan piyasada yer alan tüm ülkelerin adil şekilde faydalanması için bölgedeki ihtilafların çözümlenmesi önem arz etmektedir. Doğu Akdeniz ülkelerinin bu ihtilafları çözmesi için izlenmesi gereken en iyi yol ise bölgesel iş birliğinden geçmektedir. Avrupa Birliği, Doğu Akdeniz ülkelerini bölgesel iş birliğine yöneltmeye gerekli güce sahiptir. Esasında AB; ülkeler, müşterek projeler ve yatırımlar arasında diyalog başlatarak teşvik sağlayabilir. Doğu Akdeniz'de doğalgaz üreticisi ülkeler ve Avrupa arasındaki ticarette, Mısır, üreten ve tüketen ülkeler arasında bir kavşak noktası olarak doğalgaz dağıtımında merkezi bir rol oynayabilir. Böyle bir projenin başarılı olması, Doğu Akdeniz ülkelerinin ekonomik kalkınmasına öncülük ederken Avrupa Birliği'ne daha güçlü bir enerji güvenliği sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the development of the Eastern Mediterranean natural gas market and the impact of regional conflicts on it. It will argue that the region is not stable enough to optimize its natural gas trade. As a matter of fact, the Cypriot conflict, as well as the Israeli-Lebanese conflict are preventing the region from fulfilling its economic potential and ambitions. Therefore, it is important for the region to solve its internal conflicts in order to make the natural gas benefit fairly to all the states involved in the market. The best way for the Eastern Mediterranean states to solve their conflicts is through regional cooperation. The European Union holds the power to influence the Eastern Mediterranean states towards regional cooperation. Indeed, the EU can provide incentives through the initiation of dialogue between countries, common projects and investments. In the Eastern Mediterranean natural gas trade from the producing states to Europe, Egypt could play the pivotal role of natural gas distribution platform at the crossroad between producing and consuming countries. The success of this project could lead to the economic development of Eastern Mediterranean states while providing the EU with a stronger energy security.