Analytic calculation of ground state properties of the 2D and 3D electron gas
İki ve üç boyutlu elektron gazının temel durum özelliklerinin analitik hesaplaması
- Tez No: 395461
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BALAZS HETENYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İki ve üç boyutlu elektron gaz modeli, tekdüze pozitif yüklü bir alanda hareket eden etkileşim halindeki elektronlardan oluşur. Birçok metal birbiriyle benzer davranış gösterdiği, DFTde kullanılan fonksiyoneli sağladığı ve iki boyutta hesaplanan sonuçları deneysel olarak da gerçekleştirilebildiği için bu modelin davranışını anlamak temel önem taşımaktadır. Bu çalışma ile sizlere, HNC metodunu kullanarak üç boyutlu ve iki boyutlu sistemlerde elektron gaz modelinin bir analizini sunuyoruz. HNC Metodu, etkileşim halindeki bir sistemin temel durum enerjisini radyal dağılım fonksiyonunun bir fonksiyoneli olarak ele alıp, temel durum özelliklerini hesaplayan varyasyonel bir metoddur. Enerji ifadesi minimize edilirse, radyal dağılım fonksiyonunun karekökü için sıfır enerjili Schrödinger denklemi elde edilir. Bu denklemdeki potansiyel, fermiyonik veya bozonik değişim içerebilir. Biz bu yöntemi iki ve üç boyutlu yüklü bozon ve elektron gazına ve quantum Hall sistemine uyguladık. Bu araştırmanın sonuçlarına dayanarak, katı hal fiziği uygulamalarında önemli olan 0 < rs < 20 genişletilmiş yoğunluk aralığı için Monte Carlo ve FHNC sonuçlarına çok yakın korelasyon enerjisi sonuçları elde ettiğimizi söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The electron gas (2D and 3D) is a model which consists of interacting electrons moving in a uniform positive background. Its importance stems from the fact that a number of metals behave similarly, it provides the functional used in density functional theory, and that in 2D it can be experimentally realized. Understanding the behavior of this model is of fundamental importance. In this thesis we present an analysis of this model based on the Hypernetted Chain Method in 3D, and 2D. The HNC method is a variational method to calculate the ground state properties of an interacting system, by expressing the ground state energy as a functional of the radial distribution function. Minimizing the energy expression one obtains a zero energy Schrödinger equation for the square root of the radial distribution function. The potential in this equation can include the effects of fermionic or bosonic exchange. We applied this method to charged boson and electron gas in 2D and 3D systems. On the basis of the results of this research, it can be concluded that we obtained very close correlation energy results compared to Monte Carlo, and FHNC results for the density range when rs is from 0 to 20. This extended range is important for solid state applications.