Kuantum noktalarının sonlu farklar yöntemi ile çözümü
Finite difference method aplication for quantum dots
  1. Tez No: 199966
  2. Yazar: YAŞAM SAFTEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞABAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
iÖZETBu çalışmada, teknolojik uygulamalarda önemli yer tutan düşük boyutluyapıların fiziksel özellikleri incelenmiştir. Temel olarak GaAs/AlxGa1-xAs kuantumkuyu ve noktalarına hapsedilen bir elektronun özellikleri incelenmiştir. Son zamanlardabu yapıların çözümlerinde sonlu farklar yöntemi kullanılmaya başlanmıştır. Bundandolayı bu çalışmada sonlu farklar yönteminin düşük boyutlu yapılara nasıluygulanacağını gösterdik.Hesaplamalarda efektif kütle yaklaşımı kullanılmıştır. Sonsuz ve sonlu karekesitli kuantum kuyularının çözümünde ortaya çıkan diferansiyel denklemler analitik ,Runge-Kutta ve Sonlu Farklar yöntemiyle çözülmüştür. Taban durum enerjilerihesaplanmış ve karşılaştırılmıştır.Değişik kesitli kuantum kuyularının taban durumları incelenmiştir. Sistemeelektrik alan uygulandığında ve yabancı atom konulduğunda taban durum enerjilerikuantum kuyu genişliğine bağlı olarak incelenmiştir.Daha sonra küresel kuantum noktasının çözümü araştırılarak enerji seviyelerihesaplanmıştır. Bu sisteme yabancı atom konulduğunda ve değişik manyetik alanaltında enerji seviyelerindeki değişim incelenmiştir. Son olarak da bu sisteminbağlanma enerjisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
iiSUMMARYIn this work, physically properties of low dimensional structures, which have agreat importance in technological applications, are investigated. Basically the propertiesof an electron confined in the GaAs/AlxGa1-xAs quantum well and quantum dots areinvestigated. At recent times, using finite difference methods starts for the solutions ofthese structures. For that reason we showed how the finite difference methods willapplicate on low dimensional structures in this work.The calculations are performed using the effective mass approximation. Thedifferential equations which appeared due to solutions of finite and infinite square crosssectioned quantum well, are solved by analytic, Runge Kutta and finite differencemethods. The ground state energies are calculated and compared.The ground states of different cross sectioned quantum wells are investigated.We investigated the ground state energies of the system due to width of quantum wellswhen impurity and electric field effects on the system.And then solution of spherical quantum dot is investigated and energylevels are calculated. We investigated changing of the energy levels under impurity anddifferent magnetic fields affect on the system. At last we found binding energy of thissystem.