Radar Cross Section (RCS) of Perfectly Conducting (PEC) thin wires and its application to radar countermeasure: Chaff
Mükemmel iletken ince tellerin Radar Kesit Alanı (rka) ve bunun radar karşı tedbiri olarak uygulaması: dipol bulutu
- Tez No: 395466
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Elektronik savaşta, aktif ve pasif karşı tedbirler RF tehdit radarlarını karıştırmak için kullanılırlar. Elektronik karıştırma podları aktif olarak kabul edilirken milyonlarca mükemmel iletken metalik ince tellerden oluşan dipol bulutu ise pasif bir karşı tedbir olarak kabul edilir. Bu tezin amacı ilk başta Van Vleck'in Metot A ve B'sini [1], Tai'nin Değişken Metot'unu [2] ve Einarsson'ın Direkt Metot'unu [3] dipollerin radar kesit alanını (RKA) elde etmek için gerçeklemek ve çıkan sonuçları dizayn edilmiş dipol bulutu kartuşlarının RKA'sını hesaplamak amacıyla kullanmaktır. Nihai hedef ise, ticari olarak bulunan sistemlerden daha etkin pasif karşı tedbir sistemi önermektir. Bu tezde belirtilen metotların performansları değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelere göre Van Vleck'in Metot B'si ve Einarsson'ın Direkt Metot'u dipol bulutu kartuşlarının RKA değerlerinin hesaplanması için seçilmiştir. RR-178 (XN-2) ticari dipol bulutu kartuşunun performansı önerilmiş üç farklı dizayn ile karşılaştırılmıştır. Her bir dizayn için, 2-20 GHz frekans aralığı üç veya altı eşit alt-frekans aralıklarına bölünmüş ve her bir aralık için farklı dipol uzunlukları ve sayıları kullanılarak özel dipol bulutu kartuşları önerilmiştir. Kartuşların içindeki toplam dipol uzunlukları açışından, RR-178 (XN-2)'de kullanılan 88775 metre dipol yerine önerilen üçüncü dizayn kullanıldığında ortalamada 25300 metre dipol ile aynı RKA değeri daha düz bir şekilde 2-20 GHz frekans aralığı için sağlanmıştır. Ayrıca aynı frekans aralığı için, eğer RR-178 (XN-2)'de ve önerilen üçüncü dizaynda dipole bulutu kartuşlarının içindeki toplam dipol uzunları eşit tutulursa ortalamada 5.2 dB'lik RKA değerinde artış elde edilmiştir. Bu sonuçların analizi göstermiştir ki dizayn edilmiş dipol bulutu kartuşları uyumlu Radar İkaz Alıcısı (RİA) ve Atım Sistemi ile birlikte kullanılırsa ticari olanlardan daha etkindir.
Özet (Çeviri)
In electronic warfare, active and passive countermeasures are used to jam threat RF radars. While electronic jamming pods are accepted as an active one, chaff is accepted as a passive countermeasure that consists of millions of perfectly conducting thin metallic wires, dipoles. The aim of this thesis is to first implement Van Vleck's Methods A and B [1], Tai's Variational Method [2] and Einarsson's Direct Method [3] to get radar cross section (RCS) of a dipole and then apply the results to calculate RCS of designed chaff cartridges. The ultimate goal is to suggest more effective passive countermeasure system than commercially available ones. In this thesis, performance of these methods are evaluated. According to these evaluations, Van Vleck's Method B and Einarsson's Direct Method are selected for calculating RCS of chaff cartridges. Performance of RR-178 (XN-2) commercial chaff cartridge is compared with three different suggested designs. For each of these designs, 2 to 20 GHz frequency interval is divided into three or six equal sub-frequency intervals and for these intervals particular chaff cartridges with different dipole lengths and numbers are proposed. In terms of total dipole length in the cartridges, instead of 88775 meters dipoles that is used in RR-178 (XN-2), by using chaff cartridges of third proposed design, in average only 25300 meters dipoles are used while providing more flat and equal average RCS value for 2 to 20 GHz frequency interval. Moreover, for the stated frequency interval, if total dipole length for the chaff cartridges of RR-178 (XN-2) and third proposed design keep equal, about 5.2 dB increase in average RCS value is obtained. Analysis of these results shows that designed chaff cartridges are more effective than commercial ones if the designed ones are used together with compatible Radar Warning Receiver (RWR) and Dispensing System.