Robust auction design under multiple priors
Gürbüz ihale tasarımı
- Tez No: 395465
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELEBİ PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Economics, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
İhale tasarımı literatüründe yapılan genel bir varsayım, alıcıların satılan ürüne verdikleri değerlerin bağımsız olarak tek bir dağılımdan geldikleridir. Bu tezde, biz bu değerlerin bağlı olduğu dağılımın kendisinin de belirsiz olduğu varsayımını yapıyoruz ve gürbüz ihale tasarım problemini doğrusal programlama bakış açısıyla çözüyoruz. Belli varsayımlar altında, satıcının doğru değer dağılımını bilmediği, belirsizlikten kaçındığı ve alıcıların ise doğru değer dağılımını bildiği çevre için, probleme en iyi sonucu veren bir algoritma geliştiriyoruz. Ayrıca, alıcıların da belirsizlik karşıtı olduğu durumu da göz önünde bulunduruyoruz ve bu problem icin bir karışık tamsayı formülasyonu veriyoruz. Daha sonra, probleme kısa bir süre içerisinde iyi bir sonuç veren, hibrit bir algoritma öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
In optimal auction design literature, it is a common assumption that valuations of buyers are independently drawn from a unique distribution. In this thesis, we study auctions with ambiguity for an environment where valuation distribution is uncertain itself and introduce a linear programming approach to robust auction design problem. We develop an algorithm that gives the optimal solution to the problem under certain assumptions when the seller is ambiguity averse with prior set P and the buyers are ambiguity neutral with a prior f in P. Also, we consider the case where the buyers are ambiguity averse as the seller and formulate this problem as a mixed integer programming problem. Then, we propose a hybrid algorithm that enables to achieve a good solution for this problem in a reduced time.