New attacks on Rc4a and Vmpc
Rc4a ve Vmpc üzerine yeni ataklar
  1. Tez No: 395477
  2. Yazar: MEHMET KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. İBRAHİM KÖRPEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
RC4, 1987 yılında Ronald Rivest tarafından tasarlanan, en yaygın olarak kullanılan akan şifre algoritmalarından biridir. RC4 basit tasarımı nedeniyle bilim camiasının çok dikkatini çekti. Son yirmi yılda, kripto analiz uzmanları tarafından RC4 ile ilgili pek çok analiz çalışması yayınlandı. Bu analizlerde, istatiksel önyargılar ve uygulamaları RC4'ün en önemli zayıflığı olarak dikkat çekmektedir. Bu zayıflıklara olan direnci arttırmak için, RC4'un çok farklı türleri tasarlandı. RC4A ve VMPC bunlardan ikisidir ve her ikisi de FSE 2004 konferansında önerilmiştir. Burada öncelikle, RC4'e yönelik istatiksel önyargılara dayanan iki atak ki bunlar; doğrusal korelasyon ve açık metin ele geçirme atağı, tekrar uygulayacağız. Sonra, bu atakları düzenleyerek, RC4A ve VMPC üzerinde uygulayacağız. Bu iki algoritma için, daha önce keşfedilmemiş bazı doğrusal korelasyonlar ve istatiksel önyargılar gözlemledik. Ayrıca, deneysel sonuçları değerlendirerek bu iki algoritmanın güçlü ve zayıf yönlerini tespit etmeye çalıştık. Tespit edilen bu özelliklere göre RC4, RC4A ve VMPC için değişiklikler önerdik ve bu algoritmaların tasarımındaki küçük değişikliklerin, istatiksel önyargı ataklarına karşı dirençlerini önemli ölçüde arttırabileceğini ya da azaltabileceğini gösterdik.
Özet (Çeviri)
RC4 is one of the most widely used stream cipher, designed by Ronald Rivest in 1987. RC4 has attracted a lot of attention of the community due to its simple design. In the last twenty years, lots of analyses about RC4 have been published by cryptanalysts. In these analyses, statictical biases and their applications stand out as the main weaknesses of RC4. To resist against this kind of weaknesses, many different varients of RC4 were designed. RC4A and VMPC are two of them, both proposed in FSE 2004. Here, we first reproduce two attacks against RC4 that depend on statistical biases; the linear correlation attack (Sepehrdad et al., 2010), and the plaintext recovery attacks (Alfardan et al., 2013). Then, we modify and apply them against RC4A and VMPC. We observe some previously undiscovered linear correlations and statistical biases for these two ciphers. Then, we try to identify the strong and weak aspects of these ciphers by evaluating the experimental results. We propose modifications for RC4, RC4A and VMPC according to these aspects and show that small changes in the design of these ciphers can increase or decrease their resistance against statistical bias attacks significantly.