Crocus chrysanthus Herb. tür kompleksi üzerinde sitogenetik bir çalışma
A cytogenetic study on the Crocus chrysanthus Herb. species complex
- Tez No: 968370
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Genetik, Biology, Botany, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sitogenetik, bitki sistematiğinde oldukça önemli yeri bulunan bir bilim dalıdır. Kromozom sayısı, kromozom morfolojisi ve genom büyüklüğü gibi karakterler uzun yıllardır bitkilerin sınıflandırılmasında kullanılmaktadır. Son yıllarda moleküler biyoloji ve görüntüleme tekniklerinin hızla gelişimi, sitogenetik tekniklerde de modern ilerlemelere öncü olmuştur. Floresan In Situ Hibridizasyon (FISH) tekniği, kullanımı günden güne artan modern sitogenetik tekniklerden bir tanesidir. FISH yöntemiyle rDNA bölgeleri ve telomer bölgelerinin kromozomlar üzerindeki dağılımı ve sayısı belirlenebilmektedir. Bu şekilde oluşturulan karyotip haritaları, kromozomları ayrıntılı olarak görüntüleyerek poliploidi, hibridleşme ve kromozomal yeniden düzenlemeler gibi canlıların evriminde dönüm noktası niteliğinde olan süreçler hakkında bilgi vermektedir. Bu yaklaşım, bitki sistematiğinde karmaşık ve tartışmalı taksonomik gruplarda taksonların sınırlarının belirlenmesine destek olur. Bitkiler arasında bu şekilde bir taksonomik değerlendirmeye ihtiyacı olan taksonlardan bir tanesi de ekonomik olarak önemli türleri de bulunan ve sistematik olarak oldukça karmaşık olan Crocus cinsine ait Crocus chrysanthus Herb. tür kompleksidir. Bu tür kompleksine dahil olan taksonlar, genetik karakterlerinin değerlendirilmesi eksik olduğu için şüpheli taksonlardır. Bu tez çalışmasının amacı; Crocus chrysanthus tür kompleksine ait taksonların kromozom sayısı, kromozom morfolojisi ve genom büyüklüğü gibi temel sitogenetik karakterlerini ve FISH yönteminde sıklıkla prob olarak kullanılan 45S rDNA, 5S rDNA ve omurgalı telomer problarıyla kromozomların fiziki haritalarını çıkararak taksonların detaylı sitogenetik analizini yapmaktır. Bu amaçla Crocus chrysanthus tür kompleksine ait 10 taksondan 35 popülasyon çalışılmıştır. Taksonların kromozom sayıları 2n= 2x= 8, 10, 12, 16, 20, 22 olarak bulunmuştur .Genom büyüklüğü değerleri 2C= 4,91- 13,13 pg aralığında bulunmuştur. FISH sonuçlarına bakıldığında; taksonların 2 ya da 4 adet 5S rDNA, 1, 2, 3, 4 ya da 5 adet 45S rDNA lokusu olduğu belirlenmiştir. Ek olarak, telomer lokuslarının sentromerik bölgede görüldüğü popülasyonlar tespit edilmiştir. C. gembosii Ruksans ve C. harpkeae Ruksans taksonlarının kromozom sayıları ilk kez bu çalışmayla belirlenmiştir. C. chrysanthus subsp. punctatus F. Candan & Özhatay, C. uschakensis Ruksans ve C. tuna-ekimii Yüzbaşıoğlu taksonlarının ise kromozom sayıları literatürde verilen değerlerden farklı bulunmuştur. Ayrıca kromozom sayısı, genom büyüklüğü ve FISH sinyallerine göre sinonim olması gereken taksonlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cytogenetics is a very important branch of science in plant systematics. Characters such as chromosome number, chromosome morphology and genome size have been used in plant classification for many years. In recent years, the rapid development of molecular biology and imaging techniques has led to modern advances in cytogenetic techniques. Fluorescence In Situ Hybridization (FISH) is one of the modern cytogenetic techniques whose use is increasing day by day. With the FISH method, the distribution and number of rDNA regions and telomere regions on chromosomes can be determined. The karyotype maps generated in this way provide a detailed view of the chromosomes and provide information on processes such as polyploidy, hybridization and chromosomal rearrangements, which are pivotal in the evolution of living organisms. In plant systematics, this approach helps to delimit taxa in complex and controversial taxonomic groups. One of the taxa in need of such a taxonomic evaluation among plants is the Crocus chrysanthus Herb. species complex belonging to the genus Crocus, which is systematically quite complex and includes economically important species. The taxa included in this species complex are doubtful taxa due to the lack of evaluation of their genetic characters. The aim of this thesis is to make a detailed cytogenetic analysis of the taxa belonging to the Crocus chrysanthus species complex by determining the basic cytogenetic characters such as chromosome number, chromosome morphology and genome size and physical mapping of chromosomes with 45S rDNA, 5S rDNA and vertebrate telomere probes, which are frequently used as probes in FISH method. For this purpose, 35 populations from 10 taxa of the Crocus chrysanthus species complex were studied. The chromosome numbers of the taxa were found as 2n= 2x= 8, 10, 12, 16, 20, 22. Genome size values were found in the range of 2C= 4.91- 13.13 pg. When the FISH results were analyzed; it was determined that the taxa had 2 or 4 5S rDNA, 1, 2, 3, 4 or 5 45S rDNA loci. In addition, populations with telomere loci in the centromeric region were identified. The chromosome numbers of C. gembosii Ruksans and C. harpkeae Ruksans taxa were determined for the first time in this study. The chromosome numbers of C. chrysanthus subsp. punctatus F. Candan & Özhatay, C. uschakensis Ruksans and C. tuna-ekimii Yüzbaşıoğlu taxa were found different from the values given in the literature. In addition, taxa that should be synonymous according to chromosome number, genome size and FISH signals were identified.