Fredholm type integral equations
Fredholm tipi integral denklemler
- Tez No: 395524
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezin amacı, Fredholm Tümlevsel Denklemleri ve kesin çözümlerini bulma yöntemleri hakkında geniş kapsamlı bir çalışma yapmaktır. Bunun yanı sıra diğer bir amacımızda doğrusal olan ve olmayan Fredholm Tümlevsel Denklemlerinin kesin sonuçlarını bulmaya yarar bazı etkili yöntemlerde sunmaktır. Bundan başka, rakamsal çözüm ile kesin çözüm arasındaki yakınsaklığı irdelemek, özel türden olan bir Fredholm Tümlevsel Denkleminin rakamsal çözümünü bulmak için model teşkil etmek üzere Newton-Kantorovich yöntemini uyguladık ve sonuçları kesin çözüm ile karşılaştırdık. Sonuçlar rakamsal sonucun doğruluğunu ve kesin sonuçların yakınlığını gösterdi; böylece Newton-Kantorovich yönteminin etkililiği ve kolaylığı kanıtlanmış oldu.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to provide a comprehensive study on Fredholm Integral Equations and the methods to find exact solutions. We also seek to present some effective methods to find the exact solutions for linear and nonlinear Fredholm Integral Equations. Moreover, in order to study the convergence between the numerical solution and the exact solution, we applied the Newton-Kantorovich method as a model to find a numerical solution for a special type of Fredholm Integral Equation and compared the results with the exact solution. The results showed the accuracy of the numerical result and proximity of the exact results, thereby proving the effectiveness and simplicity of the Newton-Kantorovich method.