Joint source channel coding using trellis coded quantization
Kafes kodlamalı nicemleme kullanılarak birleşik kaynak ve kanal kodlama
- Tez No: 395530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN GAZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kafes kodlamalı nicemleme yöntemi kafes kodlamalı modülasyon yönteminden ilham alınarak geliştirilmiş olan bir nicemleme tekniğidir. Bu tez çalışmasında yeni birleşik iletişim üniteleri öneriyoruz. Önerilen birleşik ünitelerde kafes kodlamalı nicemleme, uzay zaman blok kodları, özyinelemeli konvolusyonel kodlar içermektedir. Önerilen sistemler orijinaldirler ve yinelemeli çözüme uygun yapıdadırlar. Ayrıca RSC(1,5/7)octal konvolusyonel kodunun durum grafiğini kullanarak yeni bir kafes kodlamalı nicemleme yöntemi önerdik. Önerilen sistem uzay zaman blok kodları ile birleştirilerek klasik kafes kodlamalı nicemleme sisteminin uzay zaman kodları ile birleştirilmesinden elde edilen sistemin performasından daha iyi performans gösteren bir sistem elde edilmiştir. Performans ölçümleri, bit hata oranı, çerçeve hata oranı ve bozulma miktari kriterleri göz önüne alınarak yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Trellis coded quantization is inspired from trellis coded modulation for better bit efficient quantizer design. In this thesis study we proposed joint communication systems, involving trellis coded quantization, space time block codes, and recursive systematic convolutional codes. The proposed joint communicatios structures are novel and they are iteratively processable. Using the RSC(1,5/7)octal state transition diagram we proposed a new trellis coded quantization approach and integrated the proposed structure with space time block codes and the performance of the joint system is obtained via computer simulation. From simulation results it is seen that the proposed system shows better performance that the classical TCQ integrated with space time block codes and in addition the proposed system has lower distortion when compared to its classical counterparts.