Zeytin, zeytin çekirdeği ve zeytin yaprağındaki oleuropein bileşiğinin izolasyonu ve miktarlarının karşılaştırılması
Isolation of oleuropein compound in olive, olive seed and olive leaf and compare of amount
  1. Tez No: 395546
  2. Yazar: BURCU MENDUH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada ayvalık cinsi zeytin, zeytin çekirdeği ve zeytin yaprağındaki Oleuropein bileşiğinin miktarları karşılaştırılmıştır. Örnekler zeytinin olgunlaşmamış, yarı olgunlaşmış ve tam olgunlaşmış dönemlerinde toplanmış, her örnek yaş ve kuru olarak analiz edilmiştir. Çalışmada örneklere metanolle ekstraksiyon yöntemi uygulanmış, elde edilen ekstraktların HPLC ile Oleuropein konsantrasyonları tayin edilmiştir. Kromatogram sonuçlarında olgun dönemde toplanmış zeytin yaprağından elde edilen ekstraktın en yüksek seviyede oleuropein içerdiği görülmüştür. Çalışma, Oleuropein bileşiğinin zeytinin olgunluk derecesi ve nem içeriği ile ilişkili olduğunu, olgunluk ve nem arttıkça konsantrasyonunun azaldığını, zeytin yaprağında ise olgunluk arttıkça Oleuropein konsantrasyonunun da arttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, amount of Oleuropein compound in type of Ayvalık olive, olive seed and olive leaf is compared. Examples are collected at time of olive immature, semi-mature and mature, each sample is analyzed as wet and dry. In study, ethanol extraction method is applied to examples, Oleuropein concentration is obtained by HPLC and the highest Oleuropein level is detected in the collected mature olive leaf extract obtained by drying. Study is shown that concentration of Oleuropein compound is associated with moisture, content and maturity of the olives, if maturity and mouisture increased concentration decreases, but in the olive leaf if maturity increased concentration of Oleuropein increases.