Betonarme yapılarda kullanılan demir donatının manyetik etkiler kullanılarak incelenmesi
Inspections of rebars in reinforced concrete by using magnetic sensing system
- Tez No: 395576
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖKTEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Betonarme yapılardaki demir donatı, yapının devamlılığı ve sağlamlığı için oldukça önemlidir. Bu çalışmada, demir donatının, manyetik özelliklerinden yararlanılarak bir algılayıcı yardımıyla fiziksel özelliklerinin incelenebildiği bir manyetik ölçüm sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen bu sistemle betonarme yapılarda kullanılan demir donatının tahribatsız bir şekilde algılanması, mevcut durumu hakkında bilgiler elde edilmesi ve bu bilgilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan deneylerde elde edilen sonuçlar sistemin tahribatsız test olarak kullanılması ve demirin mevcut durumunu incelemede başarılı olduğunu ortaya koymuştur. Diğer sonuçlar ve açıklamalar bu çalışmada tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rebar is an important element of concrete structures. For this reason testing of rebar is an important issue for the structure's stability. A magnetic system has been constructed to inspect rebar and also to test structure's health. Non-destructive testing of rebar and getting the current situation of structure with this magnetic system is the main issue of the study. Several tests and experiments were done in this study. It was shown that this system is capable with inspections of rebar. Details are discussed with this thesis.