Üç dişli schıff baz tabanlı polimerik kadmiyum kompleksinin sentezlenmesi ve yapısal karakterizasyonu
Synthesis and structural characterization of polymeric cadmium complex with tridentate schiff base
  1. Tez No: 395577
  2. Yazar: HATİCE ÖZBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması kapsamında üç dişli Schiff Baz ligandı kullanılarak orijinal olarak tasarlanmış çok çekirdekli kadmiyum (Cd) kompleksi elde edilmiştir. HTC kompleksi olarak adlandırılan bu metal kompleksin tek kristali elde edilmiş ve yapısı tek kristal X-ısını kırınım yöntemi ile belirlenmiştir. HTC kristalinin X-ışını kırınımı verileri SHELXTL programı kullanılarak arıtılmış ve kristal yapı duyarlı bir biçimde tayin edilmiştir. Elde edilen HTC kompleksinin yapısındaki fonksiyonel grupların varlığını doğrulamak ve X-ışını yapı analizi ile aydınlatılan yapılarını desteklemek amacıyla Infrared (IR) spektrumu alınmıştır. Ayrıca HTC kompleksinin UV-Görünür bölge spektrumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this MSc thesis, an orriginally designed polynuclear Cd complex has been synthesized using tridentate Schiff base ligand. Single crystals of this metal complex called HTC were obtained and its structure was determined by the single crystal X-ray diffraction method. The structure was solved using SHELXTL program and determined in a sensitive manner. Infrared (IR) spectrum of HTC complex was investigated to confirm the presence of functional groups in the ligand and to verify the X-ray crystal structure. UV-Visible spectrum of HTC complex has also been investigated.