Polipropilen/modifiye diatomit ile hazırlanan kompozit filmlerin sentezi ve karakterizasyonu
The characterization and synthesis of composite fimls prepared with polypropylene/modified diatomite
- Tez No: 395585
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yaşamımızın hemen her alanında kullanılan plastik eşyalar günlük hayatımızın vazgeçilmez birer parçalarıdır. Plastikler 1940'lı yıllardan itibaren camın, odunun, diğer inşaat malzemelerinin, metallerin yerini aldıklarından önemli olmaya başlamışlardır. Tüm dünyada, plastiğe olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bilim insanlarıda bunun paralelinde ekonomik ve teknik yönden daha uygun malzemeler sentezleme yolunu seçmişlerdir. Farklı özelliklerdeki malzemelerin kombinasyonunun avantajları ile kompozit malzemeler üzerinde çalışma büyük önem kazanmıştır. Son zamanlarda farklı bileşen ve özelliklere sahip kompozit malzemelerin sentezi ve karakterizasyonlarında da önemli bir gelişme ve artış gerçekleşmektedir. Bu amaçla, bu çalışmada diatomit mineralinin polipropilen (PP) matrisi içerisinde eritme yöntemi kullanılarak bazı kompozit filmler sentezlendi. Oksit minerallerinin polimer matris ile yüzey etkileşimini arttırmak için benziltrimetilamonyumklorür (BTMAC), hekzadesiltrimetilamonyumbromür (HTAB) ve benzoilklorür gibi çeşitli modifiyer maddeler kullanılarak yüzey modifikasyonları yapıldı. Elde edilen kompozit filmler; Fourier dönüşümlü infrared spektrofotometresi (FTIR), X-ışını kırınımı (XRD) ve termogravimetre (TG) cihazları ile karakterize edildi. Seçilen kompozitlerin morfolojik yapıları taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelendi. Çekme-germe testi ve dinamik mekanik analizör (DMA) ile mekanik özellikleri incelendi. Karakterizasyona ait sonuçlardan benzoilklorür kullanılarak gerçekleştirilen modifikasyon işleminin daha iyi olduğu bulundu. Mekanik testlerin sonucunda da %1 ve %2,5 oranında diatomit bileşen içeren kompozit filmlerin çekme mukavemetlerinin saf polipropilen filmine göre artış gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
The plastic goods used in almost every areas are indispensable pieces of our daily life. Since 1940 years, the plastics have taken the place of glass, wood and other construction materials. Therefore, they have begun increasingly be important usage. The requirement for the plastic has been increasing day by day over the world. In this respect, scientists have a tendency towards to appropriate synthesizing way economically and technically. The work on the composite materials and advantages of having different functionality of materials combination become more of an issue. Recently, different components and different properties of composite materials have been in an important development of the synthesis and characterization. For this purpose, in this study some experiments were performed following that the diatomite mineral in a matrix of the polypropylene (PP) some composite films was synthesized by using the melting method. To increase the surface to interact with the polymer matrix of oxide minerals were performed surface modification using various modifier agents as benzyltrimethyl-ammoniumchloride (BTMAC), hexadecyltrimethylammoniumbromide (HTAB) and benzoylchloride. The obtained composite films were characterized by devices through Fourier transform infrared spectrometer (FTIR), X - ray diffraction (XRD) and termogravimetre (TG). Tensile testing and dynamic mechanical analysis (DMA) were evaluated. The results of the characterization, was found to be better than that of the modification process carried out using benzoyl chloride. It was determined that in the result of mechanical tests, the tensile strength of composite films containing diatomite component of %1 and %2,5 shows an increase against to polypropylene film.