Polymerization reactions of functionalized vegetable oils with petroleum-based macromonomers
Fonksiyonalize edilmiş bitkisel yağların petrol bazlı makromonomerler ile polimerleştirilmesi
- Tez No: 270408
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM H. KÜSEFOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı bitkisel yağlardan yeni polimerler sentezlemektir. Bitkisel yağ trigliseritlerinin polimerizasyonu polimerize olabilen bir grubun trigliserit molekülerine bağlanması ile mümkündür. Bu strateji grubumuz ve diğer araştırma grupları tarafından birçok örnekte kullanılmaktadır. Hacimli yapılarından dolayı bu tür monomerlerden elde edilen polimerlerin çapraz bağlanma yoğunlukları düşük ve mekanik özellikleri zayıftır. Bu tez çalışmasında bu strateji değiştirilerek yüksek moleküler ağırlığa ve üzerinde reaktif gruplar bulunan polimerler sübstitiye edilmiş yağlar ile reaksiyona sokulmuştur. Bu strateji ile daha yüksek moleküler ağırlığına ve daha uzun düğümlenme uzunluğuna sahip, bundan dolayı da mekanik mukavemetleri ve tokluğu daha yüksek polimerler elde edilmiştir.Bu çalışmanın ilk etabında sitiren maleik anhidrit kopolimeri (SMA), maleik modifiye polipropilen (MMPP), poli-4-vinil piridin (P4VP), maleik modifiye polibütadiyen (MMPBD) polimerleri epokside soya yağı (ESO), maleik modifiye soya yağı (SOMA), hint yağı (CO), epokside metil oleat (EMO), metil risinoleat (MR) ve soya yağı digliseritleri (DG) çapraz bağlandı ve/veya aşılandı Ayrıca yeni bir serbest radikal ile polimerize edilebilir trigliserit türevi olan epoksidize soya yağının 1-(4- vinil benzen sülfonil)oksi-2-alkonolleri (SESO) sentezlendi. Bu katılma ürünü serbest radikal başlatıcı ile polimerize ve reaktif çözücü sitiren ile de kopolimerize edilmiştir. Çalışmada üretilen tüm polimerlerin kimyasal, fiziksel ve termal davranışları FTIR, 1H NMR, DSC, DMA ve TGA kullanilarak karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to synthesize new polymers from plant oils. Polymerization of plant oil triglycerides is possible by attaching a polymerizable group to the triglyceride. This strategy has been used by us and by others in many examples. Polymers derived from such monomers have low connectivity and low mechanical properties due to the bulky structure of the monomer. This manifests itself in low fracture toughness of the polymers obtained. In this work we changed our strategy by starting first with a suitably substituted polymer having a high molecular weight and attaching the triglyceride derivative to it. This strategy provides molecular weights that are higher and provides the entanglement lengths needed for higher fracture toughness.In this work styrene maleic anhydride copolymer (SMA), maleic modified polypropylene (MMPP), poly(4-vinylpyridine) (P4VP), maleic modified polybutadiene (MMPBD) is grafted and/or cross-linked with epoxidized methyl oleate (EMO), epoxidized soybean oil (ESO), methyl ricinoleate (MR), soybean oil maleic anhydride (SOMA), castor oil (CO) and soybean oil diglyceride (DG). Also a new radically polymerizable triglyceride based monomer, 1-(4-vinylbenzene sulfonyl)oxy-2-alkonols of epoxidized soybean oil (SESO), was synthesized by the reaction of epoxidized soybean oil (ESO) with 4-vinylbenzene sulfonic acid (4VBSA). The adduct was homopolymerized into a soft and insoluble polymer in the presence of a free-radical initiator and also copolymerized with a reactive diluents such as styrene. Physical, chemical and mechanical properties of these new polymers are characterized by FTIR, 1H NMR, DSC, DMA and TGA.