Coğrafi bilgi sistemi kullanılarak Burhaniye (Balıkesir) yerleşim alanının sıvılaşma duyarlılık haritasının oluşturulması
Creating liquefaction susceptibility map of Burhaniye (Balıkesir) with using geographic information system
  1. Tez No: 395593
  2. Yazar: GÜLER ESİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENER CERYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de birinci derecede deprem bölgesinde yer alan Balıkesir ili, Burhaniye ilçesi yerleşim alanında, senaryo bir deprem sonucundaki sıvılasma potansiyelini araştırmaktır. Bunun için, öncelikle sıvılaşma davranışının mekanizması, sıvılaşmaya etki eden faktörler, sıvılaşmanın yol açtığı zemin yenilme durumları ve yapılar üzerindeki etkilerine özetle değinilerek sıvılaşma potansiyelinin değerlendirilmesine yönelik arazide elde edilen SPT (N) deney sonuçlarından yararlanan sıvılaşma analiz yöntemleri açıklanmıştır. Ayrıca Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) tanıtılmış ve kullanımı hakkında bilgi verilmiştir. Çalışma sırasında, Burhaniye belediye arşivinden sağlanan arazi ve arazi ve deney sonuçları içeren jeoteknik etüt raporları, arazi ve laboratuvar deney sonuçları kullanılmıştır. Söz konusu raporlardan sağlanan 97 sondaj verisi kullanılarak bir veri tabanı oluşturulmuş ve bu veriler Coğrafi Bilgi sistemi ile analiz edilmiştir. Bu analizler kullanılarak eğim haritası, yeraltı suyu sewviyesi ve yeraltı su derinlik hjaritaları, farklı derinlikler (3, 6, 9, 12 ve 15m) için düzeltilmiş SPT-N değerlerinin dağılımı haritaları hazırlanmıştır. Son olarak iki farklı yöntem kullanarak, Burhaniye yerleşim alanının sıvılaşmaya karşı duyarlılık haritaları oluşturulmuştur. Bu analizlerde, Mw=7.2 ve en büyük yer ivmesinin 0.37g ye eşit olduğu deprem senaryosu dikkate alınmıştır. Sonuç olarak, Burhaniye yerleşim alanının sıvılaşmaya karşı duyarlılığı, genellikle“Çok Yüksek”ve Yüksek olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to find out the liquefaction susceptibility of Burhaniye ssetlement area, Balıkesir which has a first rank in classification of the earthquake plan in Turkey, in case of an possible earthquake scenario. Fort his, primarily liquefaction mechanism, the factors which are effected the liquefaction, renawal condition of soil which are results of liquefaction and effects on the structure were summarized. In addition, Geographic Information Systems (GIS)was introduced and information of usage of GIS were given. During the study, The whole data were evaluated according to liquefaction analyses which developed depend on standart penetration test (SPT N160). During the study, geotechnical reports including field and laboratory test data from Burhaniye municipal archives were used. A database was created by using 97 borehole data from the said reports and these data were analyzed by using Geographical Information System. Slope map, map of the underground water level maps, the depth of underground water maps, SPT-N value corrected distribution maps for different depths whic are 3, 6, 9, 12 and 15 m. were prepared using these analysis. Finally, liquefaction Susceptibility map of Burhaniye settlement area maps were created using two methods. In these analysis, earthquake scenario of Mw=7.2 and maximum ground acceleration=0.37 g taken into account. As a result, it is obtained that liquefaction Susceptibility of the Burhaniye settlement area are, usually, high and very high