Coğrafi bilgi sistemi kullanılarak yolören mahallesi (Edremit-(Balıkesir) yerleşim alanındaki zeminlerin jeo-mühendislik özelliklerinin değerlendirilmesi
The assessment of geo-engineering properties of the soil in settlement area of yolören neighborhood (Edremit-Balıkesir) using geopraphic information system
- Tez No: 627671
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER CERYAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
 - Yıl: 2020
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yeni yerleşim alanlarının seçiminde ve mevcut yerleşim alanlarının planlanmasında jeolojik ve jeoteknik çalışmalar ve mikro bölgeleme çalışmaları modern kentleşmenin en temel aşamalarındandır. Kent planlanmasında Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) etkin rol oynamaktadır. Coğrafi Bilgi Sistemleri'nde oluşturulan veri tabanlarında farklı sorgulamalar yapılabilmektedir. Edremit çalışma sahalarındaki söz konusu alanların zemin ve jeo-mühendislik özellikleri Coğrafi Bilgi Sistemleri'nin (CBS) sorgulama özelliği kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma sırasında Edremit belediye arşivinden elde edilen bilgiler doğrultusunda bir veri tabanı oluşturulmuştur. Bu çalışmada Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak elde edilen topoğrafik veriler, laboratuvar deney sonuçları, yeraltı suyu seviyelerinin verileri, jeoteknik sondaj sonuçları ve jeofizik veriler için ayrı ayrı veri tabanları oluşturulmuştur. ArcGIS programı kullanılarak mekânsal analizler yapılıp bu veriler değerlendirilmiştir. Ve bu değerlendirme sonucunda mühendislik jeolojisi haritaları (sayısal yükseklik modeli, zemin kalınlığı, SPT-N değerleri, yeraltı suyu haritaları, Vp/Vs oranı haritaları ve zemin büyütme haritaları) üretilmiştir. Son olarak ise deprem tehlike analizi yapılmış olup, fay izi uzunluğunu ve çalışma alanına olan uzaklığını esas alan yöntemlerle senaryo deprem oluşturulmuştur. Ve bu senaryo deprem dikkate alınarak SPT-N değerlerine dayanan yöntemle alanın sıvılaşma potansiyeli haritaları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Geological and geotechnical studies are the basic stages of modern urbanisation in choosing new residential areas and planning existing residential areas. Geographical Informatıon Systems play an effective role in urban planning. Various searches can be done within the database built in Geographical Informatıon Systems. The soil and geo-engineering features of the areas mentioned in Edremit study field are evaluated using search feature of Geographical Information Systems. During the study a database has been created in accordance with the data obtained from Edremit Municipality archive. In this study databases have been built for topographic data, laboratory test results, groundwater level data, geotechnical drilling results and geographical data seperately, which have been obatined using geographical information systems. These data have been evaluated by having done spatial analysis using ArcGIS programme. And as a result of this evaluation engineering geology maps (numerical height model, soil thickness, SPT-N values, groundwater maps, Vp-Vs rate maps and ground magnificaiton maps) are brought out. Lastly earthquake hazard analysis has done and a scenario earthquake has been effectuated with the methods based on fault trace length and distance to work area. And by considering this scenario earthquake, liquefaction potential maps are brought out based on the methods of SPT-N values.