Dalyan-Çiftlik ( Burhaniye-Balıkesir ) mevkiindeki alüvyonal zeminin sıvılaşma potansiyeli
The liquefaction potential of alluvial ground outcropping around Dalyan-Çiftlik ( Burhaniye-Balikesir)si̇te
- Tez No: 514055
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİCAN KOP, DOÇ. DR. NURCİHAN CERYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, birinci derece deprem bölgesi olan Balıkesir ili Burhaniye İlçesi Dalyan-Çiftlik mevkiinde yayılım gösteren alüvyonal zeminlerin sıvılaşma potansiyelinin araştırılması amaçlanmıştır. Zemin sıvılaşma analizlerinde söz konusu yöredeki önceki deprem etkinliklerinden yararlanılarak oluşturulan bir deprem senaryosu esas alınmıştır. Öncelikle sıvılaşma mekanizması, sıvılaşmaya etki eden faktörler, sıvılaşmanın neden olduğu zemin yenilmeleri, araziden elde edilen SPT (N) deney sonuçlarından yararlanarak sıvılaşma analiz yöntemleri açıklanmıştır. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Çalışma, Balıkesir ili Burhaniye İlçesi Burhaniye Belediyesi İmar Planı Revizyonu'na yönelik Jeolojik Geoteknik Araştırma Raporu'ndaki 20 adet sondaj verisi ve arazi örneklerine ait laboratuvar deney sonuçları esas alınarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan 20 adet sondaja ait verilerden yararlanılarak öncelikle bir veri tabanı oluşturulmuş ve bu veriler Coğrafi Bilgi Sistemi yardımı ile analiz edilmiştir. Bu mekânsal analizler sonucunda inceleme alanına ilişkin eşyükselti, eğim, yeraltı suyu derinliği, yeraltı suyu kotu ve farklı derinliklere ait (1,5m, 3m, 4,5m, 6m, 7,5m, 9m, 12m, 14,5m) düzeltilmiş SPT-N değerlerinin dağılımı haritaları oluşturulmuştur. Ayrıca, farklı iki yöntem kullanılarak Balıkesir ili Burhaniye İlçesi Dalyan-Çiftlik mevkisinin sıvılaşmaya karşı duyarlılık haritaları üretilmiştir. Üretilen bu haritalara göre Burhaniye (Balıkesir) Dalyan-Çiftlik mevkisinin sıvılaşmaya karşı duyarlılığı 'çok yüksek' olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the liquefaction potential of the alluvial soils which are spreading in the first degree earthquake region of Balıkesir Province, Burhaniye District, Dalyan-Çiftlik. In the analysis of soil liquefaction, an earthquake scenario based on the previous earthquake events was taken as basis. First of all, liquefaction analysis methods are explained by taking advantage of the liquefaction mechanism, factors affecting liquefaction, ground reclamation caused by liquefaction, and SPT (N) test results obtained from the field. Information about Geographical Information Systems (GIS) method has been given. The study was carried out based on the results of 20 drilling data and laboratory tests of the Geological Geotechnical Research Report related to Burhaniye Municipality Revision Plan in Balıkesir Province Burhaniye District. By using the data of 20 drillings made, a database was created first and these data were analyzed with the help of Geographic Information System. As a result of these spatial analyzes, the depth of the survey area, slope, groundwater depth and different groundwater levels (like; 1,5m, 3m, 4,5m, 6m, 7,5m, 9m, 12m, 14,5m) SPT-Distribution maps of N values are created. In addition, two different methods have been used to produce liquefaction sensitivity maps of Balıkesir Province Burhaniye District Dalyan-Çiftlik site.