Klasik soru değerlendirme karar destek sistemi
A decision support system for evaluation of essay type questions
  1. Tez No: 395624
  2. Yazar: FUAT CANDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞÇE BALLI ALTUĞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında, öğreticilerin klasik soru değerlendirme süreçlerinde kullanmaları için not önerisinde bulunacak bir karar destek sistemi geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı öğreticilerin kendi not değerlendirmeleri ile sistemin not değerlendirmeleri arasında karşılaştırma yaparak adil bir değerlendirme süreci ortaya çıkarmalarına yardımcı olmaktır. Bu çalışmada klasik soru cevaplarını oluşturan cümlelerin kelimelere ve bu kelimelerin köklerine ayrılması için, aynı zamanda kelime yazımlarının denetlenmesi ve olası düzeltmeler için Zemberek DDİ Kütüphanesi kullanılmıştır. Her bir klasik sorunun doğru cevabı ve öğrenci tarafından verilen cevabın benzerliğini hesaplamak ve buna göre önerilecek notun hesaplamasını yapmak için ise Vektör Uzay modeli ve Kosinüs Benzerliği Teoremi kullanılmıştır. Geliştirilen algoritma sonuçlarının bilimsel geçerliliği, öğreticinin not değerlendirmesi ve sistemin not değerlendirmesi arasındaki ilgileşim (korelasyon) hesaplanarak ispatlanmıştır. Korelasyon hesaplamaları için Pearson's Korelasyon katsayısı (Pearson's Correlation) ve T-test yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Pearson's Korelasyon katsayısı 0,667 olarak bulunmuştur. T-test analizi sonucunda da Pearson's Korelasyon katsayısı hesaplamaları ile birebir benzer sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlar sistemin not değerlendirmeleri ve öğreticinin not değerlendirmeleri arasında güçlü bir korelasyon olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a decision support system was developed for instructors to aid them during evaluation of short answer/essay type questions. The aim of this study was to devş6elop a system that will help the instructor to make a fair grading by comparing his/her grade with the system's suggested grade. Zemberek NLP Library was used for separating given answer (by the student) and the correct answer sentences ş2to words and words to roots. This library was also used for spell checking and correction of the typos in the given answers. Vector space model and cosines similarity theory were used to calculate the similarity between correct answers and the given answers. The scientific significance of the results of developed algorithm was tested by calculating the Pearson's correlation and by applying t-test between actual grades (given by the instructor) and the grades calculated by the system. The Pearson's correlation coefficient between given grades and the system grades was found to be 0,667. T-test analysis results have also given very similar results to Pearson's correlation coefficient. These results indicated a moderately strong relationship between the given grades and the system grades.