Uluslararası inşaat sözleşmelerinde joint venture ve konsorsiyum
Joint venture and consortium in international construction contracts
  1. Tez No: 395625
  2. Yazar: AYŞE GİZEM YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT ESKİYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son yıllarda inşaat sektöründe meydana gelen gelişmeler sonucu ülkemizde ve dünyada, inşaat firmaları yatırımlarını birbirleri ile işbirliği yaparak gerçekleştirmeye başlamışlardır. Dolayısıyla, joint venture ve konsorsiyum başta olmak üzere, bir çok ortaklık modeli, özellikle büyük yatırımları gerektiren ve yüksek risk barındıran inşaat sektöründe sıklıkla tercih edilmektedir. Bu sayede inşaat firmaları aynı zamanda kendi ülkelerinin dışında faaliyette bulunabilme ve farklı pazarları tanıyıp, buralarda iş yapabilme imkanına da sahip olmaktadır. Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde, projelerin finansmanı, uluslararası ihale prosedürleri, yabancı inşaat pazarlarına giriş engellerinin kaldırılması gibi hususlar bu modeller ile aşılabilmektedir. Türkiye'de ve dünyada, gerek inşaat alanında gerekse diğer ticari işlerde, joint venture ve konsorsiyumun bu kadar çok tercih edilmelerinin nedeni kolay kurulabilmeleri ve esnek bir hukuki yapıya sahip olmalarıdır. Değişik hukuk sistemlerine kolayca uyarlanabilen bu modeller, Türk hukuku bakımından Türk Borçlar Kanunu kapsamında adi şirket olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, as a result of the growth in the construction business, companies started to implement their investments by forming partnerships all over the world. Primarily, joint ventures and consortiums are prefered for the construction projects that require considerable amount of money and the projects carrying high risks. By forming such types of partnerships, construction companies can have a chance to reach new technology and information about different construction markets. Some difficulties in international construction sector like finance of projects, international bidding procedures etc. can be handled by joint ventures and consortiums. Both in the construction and the other commercial sectors, private parties or entities tend to prefer these partnership models because of the convenience of their formation. Joint ventures and consortiums can be adopted to all legal systems. According to the Turkish Code of Obligations, these partnerships are considered as unincorporated companies.