n-InP yarıiletkeni ile hazırlanan TiO2 arayüzey tabakalı metal yarıiletken kontakların elektriksel özelliklerinin incelenmesi
INVESTIGATING THE ELECTRICAL PROPERTIES OF METAL SEMICONDUCTOR CONTACTS PREPARED ON n-InP SEMICONDUCTOR WITH TiO2 INTERFACIAL LAYER
- Tez No: 395660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada, (100) yönelimli, 500 μm kalınlığında 3,13x1018 cm-3 taşıyıcı yoğunluğuna sahip n-InP yarıiletkeni üzerine sputtering (püskürtme) metodu ile Ag/TiO2/n-InP/Au yapılar oluşturuldu. Arayüzeydeki TiO2 filmler püskürtme cihazında iki farklı kalınlıkta, 60 Ǻ ve 120 Ǻ olarak büyütüldü. Bu yapıların bazı temel parametreleri 120-420 K sıcaklık aralığında incelendi. Hazırlanan yapıların akım-gerilim (I-V) ölçümlerinden; idealite faktörü n, Schottky engel yüksekliği ΦB ve diğer bazı diyot parametreleri hesaplandı. Oda sıcaklığında, engel yüksekliği 60 Ǻ film kalınlığı için 0,524 eV, idealite faktörü 1,39 ve 120 Ǻ film kalınlığı için ise 0,50 eV, 1,42 bulundu. Sıcaklık artışıyla idealite faktörünün azaldığı, bariyer yüksekliğinin ise arttığı gözlendi. Akım iletimi ile ilgili olarak termoiyonik emisyon, Cheung Cheung metodu, Norde metodu uygulanarak parametreler hesaplandı ve bulunan sonuçlar kıyaslandı. Akım-gerilim ölçümlerinden elde edilen verilere Gauss Dağılımı uygulandı ve diyotların ikili Gauss Dağılımı verdiği görüldü, ortalama engel yükseklikleri Gauss Dağılımından hesaplandı. Bilim
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Ag/TiO2/n-InP structures were prepared on n-type InP semiconductor with orientation (100) and having 500 μm thickness and carriers concentration of 3,13x1018 cm-3 by sputtering method. The TiO2 films with two different thickness were formed on the n- InP by sputtering system. Some basic electrical parameters of these Ag/TiO2/n-InP/Au structures were investigated in the range of 120-420 K. Ideality factor n, Schottky barrier heights ΦB and other related diode parameters of prepared structures have been calculated by currrent- voltage (I-V) measurements. At room temperature, it has been determined for barrier height as 0,524 eV and for ideality factor as 1,39 for 60 Ǻ film thickness, 0,50 eV and 1,42 for 120Ǻ film thickness, respectively. It has been observed that ideality factor decreases and barrier height increases with an increase in temperature. Related with current transport, termoionic emission theory, Cheung Cheung method and Norde method are used to calculate the diodes parameters and they are compared with each other. Gauss distribution is applied to the data gained from I-V measurements. It is seen that the diodes gave double Gaussian distribution. Mean barrier heights are calculated by using Gaussian distribution. Science