Badam Baraj Gölü alglerinin çeşitli indekslere göre değerlendirilmesi
Evaluation of Badam Dam Lake algae spesies according to various indexes
  1. Tez No: 395662
  2. Yazar: ALİNA ZHUZBAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Badam Baraj Gölü (Kazakistan) alg türlerini belirlemek ve algleri çeşitli indekslere göre değerlendirmek amacıyla Ağustos 2012 ve Eylül 2013 tarihlerinde dört istasyondan örnekler alınmıştır. Yapılan laboratuvar çalışmaları sonucunda Bacillariophyta'ya ait 75 takson, Chlorophyta'ya ait 32 takson, Chrysophyta'ya ait 3 takson, Cyanobacteria'ya ait 22 takson, Euglenophyta'ya ait 3 takson ve Pyrrophyta'ya ait 4 takson olmak üzere toplam 139 takson tespit edilmiştir. Alglerin: baskınlık, sıklık, benzerlik analizleri ve çeşitlilik indeksleri (Shannon-Weaver, Simpson, Pielou ve Margalef indeksleri) hesaplanmıştır. Bacillariophyta üyeleri genel olarak dominant organizma grubunu belirlemektedirler. Ayrıca elde edilen verilere göre tür sayısı açısından en yoğun grubu 12 takson ile Bacillariophyta'dan Nitzschia türü oluşturmaktadır. Sonraki yoğun grupları Navicula türü 8 takson, Cymbella ve Gomphonema türleri 6 takson ve Chlorophyta'dan Scenedesmus ve Oocystis 5 takson ile oluşturmaktadır, bu türler Badam Baraj Gölü'nde tespit edilen toplam alglerin %30,11'ini kapsamaktadır. Badam Baraj Gölü'nde Bacillariophyta %53,95 oranla genellikle bulunan divizyo, Chlorophyta %23,02 oranla seyrek bulunan divizyo ve nadir bulunan divizyolar ise Cyanobacteria %15,82, Pyrrophyta %2,87, Chrysophyta %2,16 ve Euglenophyta % 2,16 oranlarla bulunmuştur. İstasyonlarda en baskın türler olarak dikkat çeken Fragilaria ulna, Amphora ovalis, Navicula radiosa, Melosira varians, Navicula menisculus, Cyclotella meneghiniana, Cocconeis pediculus, Amphora veneta ve Cymbella affinis türleri olmuştur. Elde edilen çeşitlilik indekslerine göre Badam Baraj Gölü'nün oligotrofik özellik taşıdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, with the aim of identifying algae species in Badam Dam Lake (Kazakhistan) and evaluation of algaes according different indexes samples are collected from four station in August 2012 and September 2013. As a result of laboratory work, 75 taxon belonging to Bacillariophyta, 32 taxon belonging to Chlorophyta, 3 taxon belonging to Chrysophyta, 22 taxon belonging to Cyanobacteria, 3 taxon belonging to Euglenophyta and 4 taxon belonging to Pyrrophyta were identified; summing up to 139 taxon in total. For algae species dominance, frequency, similarity analysis and diversity index (Shannon-Weaver, Simpson, Pielou and Margalef index) are performed. Bacillariophyta family is shown to constitute the dominant group among species. According to the established data, Nitzschia from Bacillariophyta family is shown to be the genus that has the highest species variety with 12 taxon it has. It is followed by Navicula (8 taxon), Cymbella ve Gomphonema (6 taxon each) and Scenedesmus and Oocystis (5 taxon each) from Chlorophyta family. Those species constitute 30.11% of all species detected in Badam Dam Lake. Most frequently observed families in Badam lake are Bacillariophyta (%53,95), also Chlorophyta (%23,02) detected rarely; whereas the rarest families are Cyanobacteria (%15,82), Pyrrophyta (%2,87), Chrysophyta (%2,16) and Euglenophyta (% 2,16). The most dominant species are detected to be Fragilaria ulna, Amphora ovalis and Navicula radiosa; and are followed by Melosira varians, Navicula menisculus, Cyclotella meneghiniana, Cocconeis pediculus, Amphora veneta and Cymbella affinis species. According the obtained diversity indexes Badam Dam Lake is detected to be an oligotrophic lake.