Bozcaada'da geleneksel konut mimarisi:Tipoloji çalışması
Traditional residential architecture in Bozcaada:Typology study
  1. Tez No: 395668
  2. Yazar: ABDURRAHMAN SEDAT SAYGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARE SAHİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 392
Özet
Bozcaada, Çanakkale İline bağlı, Türkiye'nin üçüncü büyük adasıdır. Marmara Bölgesinin güney batısında, Ege Denizinin kuzey-doğusunda yer almaktadır. Bozcaada'nın bilinen ilk tarihi, günümüzden 5000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Bu nedenle, Bozcaada geçmişten günümüze kadar yüzyıllar boyunca farklı kültür ve medeniyetlerin yönetimi altında kalmıştır. 15. y.y.da Ada'nın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilmesiyle birlikte, Anadolu'nun çeşitli bölgelerinden getirilen Türkler, mevcut Rum yerleşiminin dışında kaleye yakın bir alanda yerleşmişlerdir. Zamanla adanın ortasından geçen dere her iki farklı dönem yerleşiminin doğal sınırı haline gelmiştir. Kasaba merkezini Rum ve Türk Mahallesi olarak ikiye ayıran derenin yerine günümüzde Çınar Çarşı Caddesi bulunmaktadır. Bozcaada Mimarisi incelendiğinde Türk ve Rum kültürlerinin izlerine rastlamak mümkündür. Cumhuriyet Mahallesi'nde Rum, Alaybey Mahallesi'nde Türk Mimarisi'ne ait izler taşıyan yapılar mevcuttur. Sosyal ve dini yapılar da mahallelerin sosyo-kültürel yapılarına göre dağılmıştır. Kilise ve küçük şapel gibi yapılar Cumhuriyet Mahallesi'nde, cami, hamam, çeşme, namazgâh gibi Türk kültürüne özgü yapılar Alaybey Mahallesinde yer almaktadır. Geleneksel Bozcaada evleri yerli malzemeyle yapılan, doğasıyla barışık fonksiyonları olan, kâgir ve ahşap karkas yapılardır. Bu tez çalışması ile geleneksel Bozcaada konutlarının, plan tipleri, cephe düzenleri, inşa yapım teknikleri, yapı malzemeleri vb. özellikleri belirlenerek belgelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bozcaada, a district in the province of Çanakkale, is the 3rd biggest island of Turkey. It is located in the Southwest side of Marmara Region and in Northeast of Aegean Sea. Since the history of Bozcaada dates back 5000 years ago, it has been administrated by different cultures and civilizations for many centuries. After Ottoman Empire's conquer of the island in 15th century, Turkish people brought from different parts of Anatolia were settled down near the castle located outside the Rum settlement. In time, the stream going through island's center had become a natural border between Turkish and Rum settlements. Today, the stream separating these two neighborhoods is replaced by Çınar Bazaar Street. Looking closely to island's architectural characteristics, it is possible to see Turkish and Rum influence. For instance, the houses in Alaybey Neighborhood have the architectural characteristics of the former, while the ones in Cumhuriyet neighborhood have the architectural characteristics of the latter. Social and religious buildings are distributed according to neighborhoods' socio-cultural structure; churches or chapels are located in Cumhuriyet Neighborhood, mosques, fountains, namazgah are located in Alaybey district. Traditional Bozcaada Houses, which are mostly timber frame structures made of local materials, obtain the functions in harmony with the surrounded nature. This thesis aims to prevent Traditional Bozcaada Houses from being demolished through investigating their plan schemes, facade characteristics, structural techniques, and materials.